14 czerwca 2024
Jak wybrać laptop, który posłuży nam latami?

Jak wybrać laptop, który posłuży nam latami?

Jak wybrać laptop, który posłuży nam latami? W dzisiejszym świecie bardzo ciężko jest poradzić sobie bez dostępu do nowoczesnych technologii. Smartfon, tablet czy markowy laptop są rzeczami, które są (i muszą być) na wyposażeniu niemal każdego z nas, a po które sięgamy zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. To na tym ostatnim skupimy się w tym poradniku. Jak wybrać laptop, który sprawdzi się w akcji i posłuży nam latami? Zapraszamy do zapoznania się z garścią naszych porad.

Określmy własne oczekiwania

Tak właściwie ciężko jest znaleźć markowy laptop, który spełniłby oczekiwania każdej osoby. Wszystko ze względu na to, że sprzęt tego typu jest bardzo zróżnicowany i zazwyczaj nastawiony na konkretne zastosowanie. Warto więc już na początku określić swoje potrzeby i oczekiwania, ale też ustalić to, do czego będziemy używać laptopa. Ważne jest też, aby patrzeć wyłącznie na swoje potrzeby i nie generalizować – prawdą jest, że w Internecie pełno jest rankingów pokroju “laptop dla studenta”, “laptop do biura”. Co jeśli chcemy połączyć zastosowanie biurowe z funkcjami multimedialnymi? Rankingi tego typu nie biorą tego pod uwagę.

Weźmy też pod uwagę to, gdzie będziemy korzystać z laptopa. Jeżeli bowiem mamy zamiar zabierać go w częste podróże, będziemy musieli celować w urządzenie bardzo mobilne, a zatem niewielkich rozmiarów, a zarazem lekkie. Jeśli z kolei większość swojego życia laptop przeleży na biurku w biurze, jego rozmiar i waga nie będą miały większego znaczenia. Jego jednorazowe czy po prostu okazjonalne przewiezienie nie będzie stanowiło dla nas większego problemu.

Nie patrzmy wyłącznie na cenę

Jak wybrać laptop, który posłuży nam latami?
Jak wybrać laptop, który posłuży nam latami?

Błędem przy wyborze laptopa jest kierowanie się wyłącznie ceną. Markowy laptop, zwłaszcza ten dobry i porządny, nie zawsze jest też tym tanim. Podobnie jest z promocjami na laptopy – nie zawsze rzeczywiście są one okazją, a najczęściej stanowią zaledwie chwyt marketingowy. W wyborze kierujmy się więc logiką, ale też świadomością, że laptop kupujemy raz na kilka lat. Czasem warto jest nadszarpnąć swój budżet i kupić sprzęt, który nie zepsuje się tuż po upływie dawanej przez jego producenta gwarancji.

Wiadome jest, że szukając laptopa dysponujemy pewnym budżetem – to nie jego jednak powinniśmy wykorzystywać do wytyczania sobie ścieżki poszukiwań sprzętu na miarę naszych potrzeb. Powinniśmy za to skupić się na konkretnych częściach (jak karta graficzna, procesor czy pamięć operacyjna), które uważamy za priorytetowe i to na ich podstawie dokonywać wyboru. Cena często zależy też od marki konkretnego laptopa – ta jednak bardzo często jest gwarantem jakości wykonania, która ma duży wpływ na żywotność (więcej o niej – poniżej).

Zwróćmy uwagę na żywotność sprzętu

Choć ciężko określić ją po zapoznaniu się ze sztywną specyfikacją, żywotność markowego laptopa jest jednym z najważniejszych aspektów dobrego sprzętu – ten powinien służyć nam bezawaryjnie co najmniej kilka lat. Dłuższa żywotność prowadzi do oszczędności – zamiast kupować nowy laptop co dwa lata, będziemy robić to rzadziej, na przykład co cztery.

Aby pozyskać informację na temat tego, po jakim czasie psuje się konkretny model, warto sięgnąć po pomoc Internetu – użytkownicy zwykle chętnie dzielą się swoimi opiniami i spostrzeżeniami, chociażby w komentarzach pod stronami produktów w sklepach internetowych.

Zadbajmy o odpowiednie podzespoły

Podzespoły laptopa, który planujemy zakupić powinny w pełni odpowiadać naszym oczekiwaniom względem niego. Jeżeli więc chcemy, aby ten działał szybko i sprawnie, a operacje na plikach dokonywane w jego obrębie przebiegały błyskawicznie, powinniśmy postawić na model z dyskiem SSD. Jeżeli zależy nam na operowaniu na dużej ilości programów, albo też na pracy z wymagającym programem graficznym, powinniśmy wybrać markowy laptop z nieco większą ilością pamięci RAM. Wiedząc, że z laptopem będziemy często podróżować z pewnością zwrócimy uwagę na przekątną jego ekranu, mającą niebagatelny wpływ na rozmiar (a w konsekwencji i wagę) całego urządzenia. Rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę jest tutaj całe mnóstwo i wcale nie musimy znaleźć sprzętu idealnego i najlepszego. Ważne, aby był on w stanie sprostać naszym oczekiwaniom.

Laptop z systemem czy bez?

W sklepach możemy kupić markowe laptopy z zainstalowanym już systemem Windows, ale też takie nieposiadające go. Te drugie dają nam większą kontrolę nad tym, co znajdzie się w ich obrębie. Posiadając zainstalowany system kupujemy jednak laptop od razu gotowy do pracy, łatwy w obsłudze oraz niewymagający od nas przechodzenia przez skomplikowane procesy konfiguracyjne.

Podsumowanie

Wybór markowego laptopa który byłby w stanie sprostać naszym wymaganiom i oczekiwaniom nie jest prosty – zwłaszcza, że nie ułatwia go ogromny wybór na rynku i to, że każdy tego typu sprzęt reklamowany jest jako “ten najlepszy”. Podejmując ostateczną decyzję zwróćmy uwagę na nasze indywidualne wymagania i oczekiwania, a także na jego zastosowanie i budżet, jakim dysponujemy. Pamiętajmy, że właściwie wybrany markowy laptop może nam służyć długimi latami – czasem warto więc postawić na ten nieco lepszy, nawet kosztem jego wyższej ceny.