25 lipca 2024
Jak obliczyć ile tapety potrzeba?

Jak obliczyć ile tapety potrzeba?

Jak obliczyć ile tapety potrzeba? Różnego typu prace remontowe, czy budowlane, w szczególności związane z wykończeniem powierzchni w środku budynku, wymagają stosunkowo precyzyjnych obliczeń. Bardzo ważne jest, jaka powierzchnia ścian, czy podłogi ma zostać objęta pracami oraz ile materiału jest niezbędne.

Dlatego osoby, które tego typu czynności wykonują samodzielnie, czasem zadają sobie pytanie, ile szpachli, czy tapety będzie faktycznie potrzebne? Oczywiście kupno niewystarczającej ilości produktów tak na prawdę nie pociąga za sobą poważniejszych skutków. Wiąże się wyłącznie z dodatkową wizytą w sklepie. Jednak ich nadmiar, w szczególności dość znaczący, to dodatkowe koszty. Sklep internetowy z tapetami to miejsce, w którym można znaleźć wiele ciekawych propozycji, jeśli chodzi o eleganckie wykończenie wnętrza. Podane są tam również wymiary poszczególnych rolek, co ułatwia obiektywną ocenę tego, jak wiele materiału będzie potrzebne, by całościowo wykończyć daną powierzchnię.

Dlaczego tapety są tak popularne?

Tapety piękne, dekoracyjne cieszą się sporym uznaniem wśród osób, które przeprowadzają remont swoje mieszkania. Także dekoratorzy wnętrz zachwalają sobie produkty tego typu. Ich podstawową zaletą jest przede wszystkim wysoka jakość i wytrzymałość. Pierwotnie były to elementy papierowe, co przekładało się na ich wrażliwość na uszkodzenia, czy wilgoć. Obecnie jednak zmiany w technice produkcji i wykorzystanie materiału, jakim jest laminat, pozwalają na tworzenie tapet, które są odporne nawet na wodę i wilgoć.

Jak przygotować ścianę do tapetowania?

Jak obliczyć ile tapety potrzeba?
Jak obliczyć ile tapety potrzeba?

Tapety na korytarz są dobrym sposobem na urozmaicenie tej przestrzeni, jednocześnie na zmianę jej wizualnego wyglądu. Z uwagi, iż są to często powierzchnie ciasne, odpowiedni dobór materiału sprawia, iż optycznie wyglądają na bardziej przestronne. Warto także wykorzystać jasne materiały, z uwagi, iż dodatkowo rozświetlają przestrzeń. Jeśli chodzi o właściwe przygotowanie ściany w świeżo wykończonym budynku, trzeba pamiętać, iż prace takie jak szpachlowanie ściany są w gruncie rzeczy istotnym elementem prac wykończeniowych. Co prawda, tapety na ściany do pokoju i przedpokoju mogą być kładzione na nieco chropowatych i nierównych ścianach, jednak tego typu czynności najczęściej mają miejsce w przypadku prac remontowych. Nowe przestrzenie mieszkalne muszą być w odpowiedni sposób wykończone, z uwagi, iż budynek w dalszym ciągu pracuje. Oczywiście, jeśli ktoś samodzielnie wykonuje tego typu prace, może zamiast gładzi szpachlowej wykorzystać podkład pod tapety, które ułatwi wyrównanie ścian, zlikwiduje ich chropowatość i zapewni tapetom idealne ułożenie. Trzeba także pamiętać o montażu narożników wokół framugi drzwi, czy okien. Wszystkie linie muszą być proste, jeśli tapeta ma być ułożona na całej ścianie. W innym przypadku na krawędziach ściany widoczne będą krzywizny profili.

Jak policzyć ile trzeba tapety do salonu?

Nowoczesne tapety do salonu to doskonały sposób na odpowiednią aranżację przestrzeni użytkowej, którą jest salon. Tak samo, jak tylko część ściany może zostać udekorowana w ten sposób, tak również całość ścian może być wytapetowana. To, ile materiału będzie potrzebny, zależy od powierzchni, którą chce się w ten sposób wykończyć. Bardzo popularnym rozwiązaniem są nowoczesne fototapety do salonu. Jest to przede wszystkim element dekoracyjny, który stosowany jest na fragmencie ściany. Sporą zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż najczęściej produkty tego typu przygotowywane są na konkretny wymiar, dzięki czemu świetnie wpisują się w dane pomieszczenie. Jednak, aby to uzyskać, trzeba w pierwszej kolejności podać wysokość oraz szerokość powierzchni, na której tapeta będzie się znajdować.

Ile tapety w rolkach kupić?

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tapet w rolkach. Są to produkty dość standardowe, oznacza to, iż posiadają stałe wymiary. Oczywiście, można spotkać nietypowe tapety, dlatego przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagę na to, jakie są faktycznie wymiary konkretnej propozycji. Tego typu informacje podane są tak samo w sklepach internetowych, jak również na półkach sklepów budowlanych, gdzie tapety są sprzedawane. W pierwszej kolejności trzeba obliczyć powierzchnię, która być pokryta tapetą. Wymiar ten należy wyrazić w metrach kwadratowych. Pomocne okaże się wykorzystanie miarki albo planu mieszkania. Trzeba także wziąć pod uwagę, czy na danej ścianie znajdują się jakieś otwory, jak drzwi czy okna, czy jest powierzchnią monolityczną. Ewentualne otwory należy również zmierzyć i odjąć ich wielkość od całkowitej powierzchni ściany. W standardowej rolce tapety jest około 5m2 materiału. Jej długość wynosi 10 metrów, szerokość natomiast 53 centymetry. Trzeba pamiętać, iż najczęściej tapety sprzedawane są na rolki, nie metry kwadratowe. Dlatego, nawet jeśli do pokrycia jest 6 metrów kwadratowych ściany, najczęściej oznacza to potrzebę zakupu dwóch rolek. Jednak możliwe jest, iż niektóre sklepy oferują możliwość sprzedaży dokładnej ilości materiału, nie natomiast samych tylko rolek. Warto dlatego dokładnie zapoznać się z poszczególnymi ofertami.