23 kwietnia 2024
Pianka eva jak formować

Pianka eva jak formować

Pianka eva jak formować – co przyciąga cosplayerów do własnoręcznego tworzenia kostiumów i rekwizytów? Ich przyciąga sam fakt, że potrafią oderwać się od nudnej i szarej rzeczywistości. Czasami przebieranie się za konkretnego bohatera pomaga znieść pewne trudności w życiu. Cosplay jest świetny. Tutaj można realizować się, jako projektant, artysta, krawiec.

To, co ludzi pociąga do cosplayu, jest tym, co ich motywuje. Poszukują najlepszych materiałów, aby jak najdokładniej odtworzyć kreowaną postać, tchnąć w nią drugie życie. Za najlepszy materiał uznano piankę zamkniętokomórkową Eva wykonaną z etylenu i mieszanych kopolimerów.

Czym jest pianka eva jak formować elementy stroju i akcesoriów?

Pianka eva to najważniejszy materiał dla cosplayerów na wszystkich poziomach. Jest mocnym, elastycznym, łatwym do formowania materiałem, a także dość tanim. Może być używany do tworzenia każdego stroju. Jego główną zaletą jest to, że po prawidłowym pomalowaniu może wyglądać jak metalowa zbroja. Sprzedawane arkusze pianki eva mogą różnić się rozmiarem, grubością i ceną. Jednym z kluczowych punktów jest to, że barwa pianki nie ma znaczenia, ponieważ kolor nakłada się podczas malowania. Gdzie może być wykorzystywana pianka eva? W każdym rodzaju cospaly. Można z niej zrobić prawie wszystko: zbroje, broń, laskę, ozdoby, użyć do stylizacji peruk itp.
Zalety pianki eva

  • Łatwa do formowania
  • Można uzyskać różne tekstury / kształty
  • Gęsty materiał
  • Bardzo łatwa w użyciu
  • Ma gładką stronę.

Jak pracować z pianką eva – jak formować materiał? W zależności od przeznaczenia potrzebne jest inne podejście do formowania materiału. Jeśli potrzebuje się zrobić miecz, trzeba zadbać o wzmocnienie od wewnątrz rurą pcv / kołkami drewnianymi itp. Materiał wycinany jest nożem uniwersalnym, budowlanym lub lutownicą. Do obróbki krawędzi lepiej jest użyć grawera z różnymi przystawkami. Jaka jest temperatura do ogrzania pianki eva za pomocą suszarki? Nie mniej niż 300 stopni C, a dla uzyskania dobrego wyniku, nie więcej niż 350 stopni.

Pianka eva – jak formować, kleić, szlifować?

Pianka eva jak formować
Pianka eva jak formować

Głównym narzędziem do formowania pianki kreatywnej eva jest suszarka. Występuje we wszystkich kształtach i rozmiarach. Proces jest prosty, ale wymaga czasu i cierpliwości. Aby ukształtować jakąkolwiek część do stroju cosplay, należy delikatnie poprowadzić suszarkę od jednego końca pianki do drugiego. Widać wyraźnie, gdzie była rozgrzewana, a gdzie nie. Suszarka uszczelnia zewnętrzną warstwę pianki eva i zmiękcza ją. Po równomiernym podgrzaniu pianki nadszedł czas, aby ją uformować. Proste kąty zachowują swój kształt już po pierwszym zabiegu. Gdy trzeba wykonać bardziej złożone kształty, takie jak naramienniki zbroi itp. należy je kilkakrotnie podgrzać.
Zawsze trzeba pamiętać, że niektóre części nagrzewają się długo. Wskazówka: jeśli podgrzewa się piankę eva, niezależnie od tego, czy potrzebuje się ją do formowania teraz, czy nie, to po ostygnięciu pianka sama się ściska, dzięki czemu materiał jest sztywniejszy i lepiej utrzymuje swój kształt. Kolejnym narzędziem do formowania pianki eva jest lutownica. Może być używana do różnych celów, takich jak podgrzewanie krawędzi, aby je usztywnić, wiercenie otworów w piance. Oszczędza również kłopotów z czyszczeniem szwów. Aby to zrobić, trzeba wziąć linijkę i marker i narysować linię od krawędzi do krawędzi danego kawałka. Następnie wziąć lutownicę i za pomocą linijki przejść wzdłuż linii pianki, powtórzyć to kilka razy, aż uzyska się kąt zagięcia.

Klejenie pianki eva

pianka EvaIstnieje wiele różnych sposobów klejenia pianki eva, ale najczęstszym i najłatwiejszym w użyciu jest pistolet do klejenia. Używanie pistoletu jest dość proste, trzeba umieścić klej wzdłuż krawędzi, w której chce się skleić kawałek, a następnie użyć igły, aby równomiernie rozprowadzić klej na całym miejscu. Ścisnąć oba kawałki i poczekać, aż klej ostygnie, a następnie można ponownie przeciągnąć klej wzdłuż szwu, aby uzyskać większą moc. Jeśli ktoś woli wypełniać szczeliny i szwy gorącym klejem, to jest to odpowiednia dla niego metoda. Ale trzeba posiadać szlifierkę lub papier ścierny. Po usunięciu nadmiaru kleju pianka eva może stać się bardzo szorstka, wtedy przydaje się tu duży rozmiar gradacji, który wygładza wszelkie nierówności i przywraca gładkość piance.

Można też użyć uszczelniacza lateksowego i spłaszczyć kawałek pianki eva. Kiedy wszystko jest wyrównane, uda się zauważyć, że luki są wypełnione i później będzie można je łatwo pokolorować. Aby stworzyć efekt, że kostium cosplay był już używany lub uszkodzony (na przykład zbroja w bitwie), potrzebny będzie grawer i lutownica. Pomogą stworzyć: doły, zadrapania, wgniecenia, aby wiedzieć, gdzie wszystko zrobić, warto użyć markera. Ten szczegół wymaga trochę praktyki, najpierw należy zrobić kilka zadrapań na krawędziach zbroi i kilka wgnieceń w środku, aby wyglądało realistycznie. Po zakończeniu wszystkich przygotowań, sklejeniu szwów, wykonaniu detalu, czas na malowanie. Najlepszym sposobem, aby farba nie pękała i nie przebarwiała się, jest użycie płynnej gumy.

Korzyści z pianki Eva

Lekkość, wytrzymałość i elastyczność. Są to niezwykle ważne cechy, jeśli robi się rekwizyty cosplay. Przedmioty wykonane z pianki ewa nie pękają, nie rozrywają się, nie mają prawie żadnej wagi. Nawet najbardziej eleganckie rzeczy można wykonać z pianki Eva, która doskonale powtarza kształt. Ponadto ma niską nasiąkliwość i nie ma zapachu. Jedną z najważniejszych cech jest termoplastyczność. Po podgrzaniu zachowuje nadany kształt, nie niszcząc swojej wewnętrznej struktury. Piankę eva można łatwo obrabiać, ciąć nożem, kleić niemal dowolnymi klejami i łatwo malować. Nie jest podatna na rozpuszczanie przez różne rozpuszczalniki.