26 maja 2024
Jak urządzić nowoczesny salon

Jak urządzić nowoczesny salon

Jak urządzić nowoczesny salon – styl nowoczesny, jest także nazywany modernem. Pomimo że ma długą historię, to nie wychodzi z mody i jest wciąż jednym ze stosowanych najczęściej w aranżacji wnętrz. Co tak naprawdę decyduje o jego tak sporem popularności? Wiele czynników, z których główny to przez niego kreowany pełen spokoju oraz także relaksujący klimat. Jest idealny do wyciszenia się oraz do odpoczynku po całym zabieganym dniu. Jak urządzić nowoczesny salon?

Czym charakteryzuje się nowoczesny styl?

Jak urządzić nowoczesny salonModern jest związany ściśle z modernizmem. Tym terminem się określa kilkadziesiąt trendów, jak i szkół w architekturze, designie oraz projektowaniu wnętrz. Rozwija się od 1918 roku w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie. Ten styl łączyła krytyka historycznych stylów oraz ornamentyki. Twórcy tego stylu głosi nadrzędność prostoty, funkcji, rezygnacji z różnego rodzaju dekoracji oraz odejścia od tradycyjnego układu wnętrz. Zamiast kilku małych pokoi proponowali pełną światła, otwartą, jak i pełną powietrza przestrzeń. Najwyżej jest podzielona umownie oświetleniem, na strefy o przeróżnej funkcji. Chociaż modernizm był i jest nadal krytykowany za doprowadzenie do monotonii oraz zdehumanizowania architektury miast współczesnych oraz także za odarcie wnętrz z samego indywidualizmu, to ma sporo zwolenników. Jego dzieckiem nieodrodnym jest styl nowoczesny.

Razem z pojawiającymi się nowymi wnętrzarskimi trendami mody przybiera cały czas inne oblicze, ma jednak wiele niezmieniających się cech od dziesiątków lat. To prostota form przede wszystkim elementów wyposażenia, jak i funkcjonalność, która nie podlega żadnym wątpliwościom. Jeżeli coś nie służy celom praktycznym, jest całkowicie bezużyteczne, a więc całkowicie niepotrzebne. Stąd spore ograniczenie w wystroju liczby sprzętów oraz detali do minimum niezbędnego. W efekcie takowego podejścia wnętrza nowoczesne wydają się być bardziej przestronniejsze, niż w rzeczywistości są, co się przekłada na znacznie większy komfort życia wszystkich mieszkańców. Przestrzeń w tym stylu jest słowem klucz. Powinna być możliwie jak największa. Na pewno w stylu tym burzy się ściany oddzielające salon od kuchni, a nawet przedpokoju. W taki sposób możemy zyskać sporą strefę dzienną nawet w niewielkim stosunkowo mieszkaniu.

Urządzenie nowoczesnego salonu z kuchnią

Na pewno aneks kuchenny nie powinien dominować nad wypoczynkową częścią. Dlatego zdecydować się trzeba na meble o wyglądzie naturalnym, a wręcz zanikającym w tle. Najlepiej będzie wybrać szafki o gładkich oraz pozbawionych zdobień frontach oraz zrezygnować z górnej części zabudowy, która rzuca się mocno w oczy. Aby miejsca do przechowywania nie było zbyt mało, co mogłoby skutkować zakazanym bałaganem w nowoczesnym wnętrzu, warto dolne szafki uzupełnić o schowki dodatkowe. Możemy postawić na pojemną szafę, która jedną ze ścian zagospodaruje od podłogi, aż po sufit.

Bardzo polecanym rozwiązaniem jest także przesłonięcie przed wzrokiem osób, które przebywają w wypoczynkowej strefie roboczych blatów oraz tego, co się na nich dzieje podczas przygotowywania smacznych posiłków. W nieco większych pomieszczeniach rolę takiej przegrody odgrywa najczęściej wyspa, a w pomieszczeniach mniejszych stół z krzesłami albo też niska ścianka, przy której możemy od strony salonu urządzić sobie kącik telewizyjny. Gdy już się uporamy z urządzeniem naszego aneksu kuchennego, to możemy śmiało przystąpić do aranżacji części pozostałej pomieszczenia.

Które meble warto rozważyć do nowoczesnego salonu?

Wszystkie meble nowoczesne do salonu przybierają najczęściej kształty geometrycznych brył, zwykle wycinków kół, czy też prostopadłościanów. O ich urodzie decydują nie detale dekoracyjne, ale dopracowana starannie forma. Wszelkie proporcje muszą być wyważone idealnie. Do tego wszystkiego dochodzi perfekcyjne wykończenie oraz także piękno materiałów, z których zostały one wykonane.

Z racji tego, że projektanci modernistyczny przywiązują bardzo dużą wagę do ergonomii. Sofy, fotele oraz krzesła są tak wyprofilowane, że pasują idealnie do sylwetki w nich siedzących osób. Zapewniają bardzo duży komfort wypoczynku. Takie właśnie meble należy wybrać, gdy projektujemy aranżacje nowoczesne salonu. Oczywiście, nie powinno być ich za wiele, tak aby wnętrze nie zostało zastawione nadmiernie bryłami masywnymi. Innym sposobem na unikniecie wrażenia zagracenie jest na pewno rezygnacja z szaf, szafek i komór na rzecz zabudowy ściany, która pomieści zdecydowanie więcej niż one i nie będą się tak rzucały w oczy.

W sieci możemy podejrzeć mnóstwo ciekawych inspiracji. Gdy coś nam się spodoba, to możemy dany projekt odwzorować niemal jeden do jednego. Jest to dla nas świetna sprawa, a już szczególnie gdy dopiero rozpoczynamy zabawę w projektowanie wnętrz. W projektowaniu najważniejsze jest to, aby cały proces sprawiał nam przyjemność. Bardzo ważne jest także to, aby w stworzonym nowoczesnym salonie dobrze się czuliśmy, jak i oczywiście wszyscy inni domownicy. Musi nam się po prostu absolutnie wszystko podobać.