26 maja 2024
Jak wybrać kosiarkę do trawy?

Jak wybrać kosiarkę do trawy?

Jak wybrać kosiarkę do trawy? Kosiarki do trawy to temat rzeka. Oczywiście w okresie letnim nie wyobrażamy sobie swojego ogrodu bez obecności tego urządzenia. Trawa w tym okresie rośnie bardzo szybko, dlatego kosiarki do trawy są absolutnie niezbędne. Trawnik musi być wypielęgnowany jak najlepiej, abyśmy mogli podziwiać go przez cały rok. Aby jednak tak było, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym należy kierować się przy zakupie kosiarki do trawy. Zapraszamy do lektury!

Zakup kosiarki do trawy – najważniejsze informacje 

Zakup kosiarki do trawy wbrew pozorom nie jest wcale taki prosty. Na rynku jest cała masa różnorodnych kosiarek ogrodowych. Ich producenci próbują wpasować się w oczekiwania wszystkich klientów. Dzięki temu w sklepach są kosiarki z różnymi napędami, systemami tnącymi oraz o bardzo różnej budowie. Oprócz tego, dochodzi jeszcze ogromna ilość parametrów mających duże przełożenie na sposób pracy takiego urządzenia. 

Kosiarka ręczna – jak działa?

Najpopularniejszym rodzajem kosiarki do trawy jest kosiarka ręczna. Jednocześnie jest ona najbardziej podstawowa oraz najtańsza. Można ją zakupić już za 150 złotych. Maksymalna cena takiej kosiarki wynosi zazwyczaj około 350 złotych. W większości przypadków takie kosiarki mają noże listwowe zamontowane w mechanizmach bębnowych, cylindrowych lub walcowych. Dla wielu osób używanie kosiarek ręcznych jest męczące. Musimy przecież wszystko wykonywać własnymi rękami. Istnieje jednak możliwość nadania kosiarce większej mocy. W tym celu należy energicznie wyprostować ręce w taki sposób, aby mogła ona nabrać prawidłowej, pożądanej przez nas prędkości. 

Jak wybrać kosiarkę do trawy?
Jak wybrać kosiarkę do trawy?

Taka zmiana działania kosiarki ręcznej w żaden sposób nie wpłynie oczywiście na uszkodzenie struktury trawnika. Trawa będzie obcięta w sposób całkowicie prawidłowy. Będziemy jednak musieli wykonać trochę więcej pracy. Wszystkie te elementy charakterystyczne takiego rodzaju kosiarek powodują, że są one dedykowane do trawników o niewielkich powierzchniach oraz wszędzie tam, gdzie trawę trzeba ścinać w maksymalnie precyzyjny sposób. 

Najważniejsze zalety kosiarek ręcznych to cicha praca, bardzo małe koszty eksploatacyjne oraz brak jakichkolwiek negatywnych skutków dla środowiska naturalnego. W trakcie zakupu kosiarki ręcznej trzeba zwracać na elementy takie jak regulacja wysokości koszenia, szerokość cięcia oraz obecność dodatkowych funkcji. Szerokość cięcia jest niezwykle istotna, ponieważ decyduje o naszym komforcie. Jeśli chcemy mieć gwarancję komfortowej pracy, powinniśmy wybrać urządzenie o szerokości cięcia minimum 40 centymetrów. Z kolei regulacja wysokości koszenia pozwoli nam na dostosowanie długości trawnika.

Kosiarka spalinowa – hit czy kit? 

Kosiarki spalinowe do trawników w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Ich silniki mają dość duże rozmiary oraz wykorzystują benzynę i olej. Wszystko to sprawia, iż są one ciężkie. Jest to jednak w stu procentach zrekompensowane to tym, iż możliwości takiego urządzenia są wręcz nieograniczone. Nie jesteśmy ograniczeni kablem – trawę możemy ścinać tam, gdzie chcemy bez żadnych komplikacji. Jeśli jesteśmy właścicielami dużego trawnika, kosiarka spalinowa okaże się strzałem w dziesiątkę. 

Warto również wiedzieć o tym, iż kosiarki do trawy spalinowe polecane są przez ekspertów w szczególności do wysokiej trawy. Mechanizm tnący takiego urządzenia radzi sobie z nią bez jakichkolwiek przeszkód. Dzięki niesamowitej mobilności, zwiększonej mocy i szerokim możliwościom pracy tego typu kosiarki do trawy mają coraz szersze grono zwolenników. Są jednak i wady tego typu urządzeń. Chodzi tutaj przede wszystkim o szkodliwe dla środowiska naturalnego spaliny, bardzo duży hałas oraz wysokie koszty eksploatacji. 

A może kosiarki elektryczne? 

Kolejnym rodzajem kosiarek ogrodowych są kosiarki elektryczne. Są one napędzane energią elektryczną pochodzącą z gniazdka. Z tego względu są oczywiście wyposażone w kabel, który znacząco wpływa na ograniczenie naszych możliwości. W przypadku, gdy nie jest on odpowiednio długi lub nie dysponujemy dodatkowym przedłużaczem, ogrodowa kosiarka elektryczna będzie nam mogła służyć wyłącznie w ograniczonym zakresie. Warto jednak wiedzieć o tym, iż w ostatnim czasie na rynku zaczęły pojawiać się specjalne akumulatory do tego typu urządzeń. Z reguły jednak ich pojemność oraz oferowane możliwości pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Niepodważalną zaletą kosiarek elektrycznych jest ich niska cena, cicha praca oraz brak emisji szkodliwych spalin do środowiska naturalnego. Możliwości tego typu urządzeń są jednak ograniczone, dlatego sprawdzą się tylko w mniejszych trawnikach. 

Jaką kosiarkę wybrać?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie konkretnej kosiarki do trawy, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim, musimy wiedzieć, jaka jest powierzchnia trawnika oraz nasze aktualne możliwości finansowe. Jeśli nasz ogród jest małej wielkości, z pewnością wystarczy nam zwykła kosiarka ręczna lub elektryczna.