25 lipca 2024
Najlepsza pościel dla dziecka

Najlepsza pościel dla dziecka

Jaka powinna być najlepsza pościel dla dziecka? Wiele rodziców zastanawia się nad odpowiedzią na to pytanie. Przy wyborze pościeli dla dzieci należy kierować się wieloma parametrami. Warto wziąć pod uwagę nie tylko aspekty estetyczne, ale także zdrowotne i praktyczne.

Materiał wykonania pościeli dla dzieci

Materiał wykorzystany przy produkcji pościeli dziecięcej musi przede wszystkim odznaczać się takimi cechami jak:

  1. Naturalność

Tylko naturalny materiał zapewni komfort użytkowania z pościeli oraz jej funkcjonalność.

  1. Higroskopijność

W nocy maluch może się łatwo spocić, tkanina użyta do wykonania pościeli musi potrafić odprowadzać wilgoć z powierzchni ciała malucha.

  1. Właściwy poziom przewodzenia ciepła

Pościel powinna więc zagwarantować właściwy komfort cieplny w chłodne noce, musi być przewiewna, aby nie była za bardzo ciepła dla dziecka.

  1. Brak szkodliwych substancji

W składzie pościeli nie może znajdować się nawet dodatek substancji, które mogłyby spowodować podrażnienia skóry dziecka.

Rodzice najczęściej decydują się na tkaniny wyprodukowane z naturalnej i delikatnej dla skóry bawełny. Popularna jest nie tylko bawełna oraz satyna bawełniana, ale także komplety wykonane z jerseyu. Szczególnie o grubym splocie, dzięki czemu pościel jest wytrzymała. Innym rodzajem popularnej pościeli dziecięcej jest tak wykonana z flaneli, szczególnie zalecana na zimowe wieczory.

Jaką pościel wybrać dla niemowlaka?

Dla małych dzieci polecana jest zwłaszcza pościel w jasnych kolorach, gdyż pościele pokryte barwnikami mogą spowodować podrażnienia skóry malucha. Takie barwniki znajdują się w szczególności w pościelach kolorowych oraz ciemnych. Do wózka najlepszym rozwiązaniem jest śpiworek albo rożek, ewentualnie kocyk w cieplejsze dni. Rodzice mogą zakupić także niewielką kołdrę oraz pościel do wózka typu gondola.

Jaką pościel wybrać dla większych dzieci?

Na rynku dostępne są całe zestawy, w których w skład wchodzi poduszka, kołdra i pościel. Można także osobno zakupić poduszkę i kołdrę, po czym dokupić także poście. Najlepszym wyborem dla dziecka jest zakup kołdry oraz poduszki wykonanej z wełny albo pierza, przez wzgląd na to, iż są to materiały naturalne. Jednakże należy mieć na uwadze, że takie materiały mogą wywoływać uczulenie. Nie są więc zalecane dla noworodków, dla nich lepiej wybrać kołdrę antyalergiczną.

Jaki rozmiar pościeli do łóżka dziecięcego?

Najlepsza pościel dla dziecka
Najlepsza pościel dla dziecka

Dla łóżka o rozmiarach 140×70, najlepiej jest wybrać pościel 100×135 lub nieco większą. To, na jaki rozmiar się zdecydujemy, zależy także od wieku dziecka. Dwulatkowi, trzylatkowi oraz czterolatkowi dobrze jest zakupić pościel o rozmiarze 100×135. To bardzo uniwersalny rozmiar pościeli. Dla dzieci powyżej 5 roku życia polecana jest natomiast pościel dla dzieci w rozmiarach 140x200cm, 150x200cm, 160x200cm. Dobrze, kiedy pościel jest większa od łóżka dziecka. W przypadku kiedy dziecko ma łóżko w rozmiarze 160×200, wówczas należy kupić pościel o rozmiarze 140×200 albo 160x200cm.

Wypełnienie pościeli dziecięcej

Istotny jest także rodzaj wypełniania kołdry oraz poduszek. W pościelach dziecięcych stosuje się takie rodzaje wypełnienia jak:

1. Wypełnienie puchowe albo z pierzem

Odznacza się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Ważne, iż jest to wypełnienie naturalne, jednakże niepolecane dla niemowlaków (wywołuje alergie).

2. Wypełnienie wełniane

Charakteryzuje się dużą przewiewnością, jest ciepłe i można z niego korzystać przez cały rok. Polecane, zwłaszcza jeśli dziecko jest uczulone na roztocza.

3. Pościel syntetyczna

Posiada antyalergiczne wypełnienie w postaci granulatu, nie gromadzi kurzu.

Sposób wykończenia pościeli dziecięcej

Przy zakupie pościeli dla dziecka, należy także zwrócić uwagę na sposób wykończenia kompletu dziecięcego. Decyduje ono wygodzie i bezpieczeństwie pościeli. Szwy muszą być w sposób staranny poprowadzone, dzięki czemu komplet będzie trwały . Powierzchnia tkaniny musi być gładka, nie może dziecka żaden jej element uwierać w trakcie wypoczynku. Istotny jest także sposób zamykania poszewek. Dla dziecka dobrze jest wybrać komplet zamykany przy pomocy tradycyjnego zamka. Niemożliwe będzie wówczas, przedostanie się do pościeli malucha kurzu oraz drobnoustrojów.

Jaką kolorystykę i jakie wzory wybrać w przypadku pościeli dla dziecka?

Jest to kwestia indywidualna, wszystko zależy od naszych preferencji oraz upodobać malucha. Możemy zdecydować się na geometryczne wzory, pościel gładką, albo z bajkowymi postaciami. Warto także kolor pościeli wybrać pod stylistykę pokoju dziecięcego. Warto także pamiętać o tym:

  1. Jasna pościel dziecięca jest przeważnie bardziej miękka i delikatniejsza, aniżeli pościel w intensywnych kolorach. Kolorowe pościele są sztywne zwłaszcza w na samym początku użytkowania.
  2. Dziecko szybciej przyzwyczai się do spania we własnym łóżku, kiedy będzie miało pościel ze swoim ulubionym bohaterem.
  3. Pościel musi być dopasowana kolorystyką i wzorem do wieku dziecka. Inną pościel zakupimy nastolatkowi, a inną dziewczynce w wieku 5 lat. Dobrze, jeśli dziecko może wybrać pościel, która mu się podoba.