26 kwietnia 2024
Jakie rozmiary ubrań dla dzieci wybierać?

Jakie rozmiary ubrań dla dzieci wybierać? Młodzi rodzice często nie wiedzą, jakie dokładnie rozmiary ubrań wybrać dla swoich dzieci. Tymczasem zdarzają nam się różnego typu okazje, aby dane ubranie kupić w nieco niższej cenie. Problem doboru rozmiaru najczęściej występuje również wtedy, gdy kompletujemy wyprawkę dla dziecka. Jak dobierać rozmiary dziecięcych ubrań? O czym musimy pamiętać? Odpowiadamy.

Ubranka dla maluszka

Jakie rozmiary ubrań dla dzieci wybierać?

Standardowa rozmiarówka ubranek dla noworodka zaczyna się od 56. Zdarzają się jednak producenci, którzy wypuszczają na rynek ubranka w rozmiarze 50, a nawet 44. Które powinniśmy wybierać dla naszych pociech? Otóż nowo narodzone dzieci zwykle spokojnie mieszczą się w rozmiar właśnie 56. Mniejsze rozmiary przeznaczone są głównie dla wcześniaków bądź dzieci o naprawdę niskiej masie urodzeniowej. Jeśli jednak dziecko urodziło się w terminie, to zwykle nosi rozmiar 56. Nie kupujmy zbyt wielu ubrań w tymże rozmiarze. Standardowo maluszek nosi go przez pierwszy miesiąc swojego życia. Ten czas to bowiem okres bardzo intensywnego wzrostu. Ani się obejrzymy, a nasze dziecko wskoczy w rozmiar 62. Oczywiście wszystko zależy od samego dziecka – niektóre niemalże od urodzenia naszą większy rozmiar, inne 56 będą nosiły nawet przez 2 miesiące. Jakie więc ubranka wybrać do dziecięcej wyprawki? Zasada jest bardzo prosta. Lekarz, na kilka tygodni przed porodem, dokonuje pomiarów maluszka w łonie matki. Na ich podstawie możemy oszacować, ile dziecko będzie ważyć i mierzyć po urodzeniu. Jeśli spodziewamy się dużego bobasa, to wybierzmy większą ilość ubranek w rozmiarze 62. Jeśli zaś ma się urodzić mała kruszynka, postawmy na rozmiar 56. Nie obawiajmy się – w dzisiejszych czasach źle skompletowana wyprawka nie jest dramatem. Ostatecznie ubranka możemy jeszcze dokupić nawet na krótko przed porodem.

Ciuszki dla małych dzieci

Większość producentów ubrań dla dzieci zaznacza, jaki rozmiar pasuje, mniej więcej, do jakiego wieku. Niemniej jednak weźmy pod uwagę bardzo ważną kwestię. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, zatem trudno jest wszystkie maluchy wcisnąć w jedną rozmiarówkę. Niektóre dzieci noszą ubrania pasujące nawet rok starszym maluchom. Co więcej, jedne dzieci są bardzo szczupłe, inne nieco tęższe. Dlatego też rozmiar ubranek powinniśmy dobierać przede wszystkim pod kątem wymiarów naszego dziecka. Maluch nie przymierzy bowiem ubrania w sklepie. Sama wyprawa na zakupy z małym dzieckiem to prawdziwe wyzwanie, nie mówiąc już o jakimkolwiek mierzeniu ubrań. Jak sobie pomóc? Metoda jest jedna – zmierzmy dokładnie dziecko w domu, a następnie owymi wymiarami kierujmy się przy zakupie. Oczywiście nigdy nasze pomiary nie będą całkiem dokładne. Trudno bowiem znaleźć maluszka, który usiedzi choć chwilę na miejscy i nie będzie się wiercił. Niemniej jednak i tak dadzą nam one mniej więcej pogląd na to, jakie rozmiar nosi nasze dziecko. Tę zasadę stosujemy dopóty, dopóki dziecko nie będzie na tyle duże, aby udać się do przymierzalni  w sklepie. Oczywiście możemy również kierować się tym, co mówią nam producenci, a więc proponowanym wiekiem dziecka. Weźmy jednak pod uwagę czynniki, takie jak obwód malucha czy długość nogawki bądź rękawa. Dzięki temu dobierzemy dziecku właściwe ubranie.

Zakupy ze starszakiem

Kilkuletnie dziecko nie powinno mieć problemu z tym, aby wejść do przymierzalni i przymierzyć ubrania. Niemniej jednak nawet kilkulatki denerwują się, gdy spędzamy w sklepie zbyt dużo czasu. W związku z tym musimy wiedzieć, jak wybierać ubrania do przymierzenia. Najlepiej kierować się rozmiarem, który akurat nosi dziecko. Oczywiście zwracajmy też uwagę na to, jak wygląda dana część garderoby. Czujne oko rodzica z pewnością zauważy, że spodnie są zbyt wąskie w pasie, a koszulka ma za krótkie rękawki. W przypadku starszych dzieci możemy również zastosować metodę z miarką – powinna ona przynieść nieco lepsze rezultaty, niż w przypadku maluchów.

Kupowanie na zapas

Zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych dzieci, czasami mamy ochotę kupić coś “na zapas”. Zimowa kurtka przeceniona o 70% naprawdę może kusić. Pytanie tylko, jak wybrać właściwy rozmiar? Generalnie kupując na zapas, sporo ryzykujemy. Przede wszystkim nie wiemy, w jakim tempie będzie rosnąć nasze dziecko. Zdarzają się bowiem etapy gwałtownego wzrostu, a także takie, kiedy wydaje nam się, że nasze dziecko stanęło w miejscu. Niemniej jednak kupując zimową kurtkę latem, wybierzmy rozmiar większy, niż nasze dziecko nosi w danej chwili. Nawet, jeśli z początkiem zimy będzie ona zbyt duża, to w styczniu bądź lutym może okazać się idealna. To samo dotyczy kupowania odzieży na lato zimą. Nawet, jeśli w tym roku dziecko nie ubierze danej rzeczy, to może przyda się ona w kolejnym roku. Kupując na zapas możemy naprawdę sporo zaoszczędzić, ale musimy również celować w odpowiedni rozmiar dziecka. Na szczęście pieniądze wydane na ubrania, których dziecko nigdy nie założyło, możemy w łatwy sposób odzyskać. Wystarczy tyko sprzedać ciuszki dziecięce jako nieużywane. Wtedy też możemy za nie dostać o wiele więcej pieniędzy.