17 września 2024
Jaką zakładkę należy stosować w przypadku blachy trapezowej?

Jaką zakładkę należy stosować w przypadku blachy trapezowej?

Jaką zakładkę należy stosować w przypadku blachy trapezowej? Pokrycia dachowe stanowią ciekawe zagadnienie dla osób postronnych, ale dla inwestorów jest to bardzo ważna decyzja. Determinuje ona przecież to, jak długo dany dach będzie w stanie działać bez usterek (oczywiście przy założeniu odpowiednio wykonanej więźby oraz samego stropu), jak dom będzie wyglądał czy jak mocno będzie tłumił hałas deszczu. Jednocześnie trzeba to skonfrontować z występującymi kosztami.

Dodając do tego jeszcze kilka czynników (choćby wytrzymałość mechaniczną, komplikację wykonywanych prac, ekologiczność i więcej) tworzy się trudna do podjęcia decyzja. Jednocześnie mało jest rozwiązań, które na każdym polu ustępują pozostałym i tym samym w wielu przypadkach dobierane są one wobec konkretnego przypadku. Tematem tego artykułu będzie blacha trapezowa. Szczególną uwagę zwrócimy na to, jaką zakładkę stosuje się w przypadku tego rozwiązania. Wcześniej przedstawimy jednak inne elementy tworzenia pokrycia dachu.

Przygotowanie dachu jako pierwszy krok

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych fragmentów budowy domu, wiele decyzji i przygotowań musi zostać podjęte jeszcze przed rozpoczęciem zasadniczych prac. Więźba dachowa stanowi szkielet dachu, na którym dopiero będziemy mogli tworzyć kolejne etapy. Występuje ona w różnych wariantach, które różnią się m.in. wytrzymałością. Trzeba to uwzględnić przy doborze pokrycia. Koniecznie trzeba też przeprowadzić obliczenia, które pozwolą zoptymalizować zużycie materiału. Blacha trapezowa najczęściej stosowana jest w budynkach przemysłowych, co nie zmienia faktu, że rośnie jej popularność w kontekście domów jednorodzinnych.

Kąt nachylenia dachu a wykorzystanie blachy trapezowej

Różne pokrycia dachu nadają się do zróżnicowanych kątów nachylenia dachu. Jak odnosi się to do blachy trapezowej? Najlepiej sprawdzi się ona, gdy ten wynosi od 5 do 12°. Od razu zauważmy, że to nie wyklucza całkowicie innych kątów nachylenia. Te jednak będą najkorzystniejsze dla tego rozwiązania.

Inne ważne elementy posadawiania pokrycia dachu

Blacha trapezowa jest łatwa w dostosowaniu jej rozmiarów do konkretnego przypadku. Bez problemu można ją ciąć nożycami i nawet ręczne okażą się do tego celu wystarczające. Nie zapominajmy, że montaż powinien odbywać się w przypadku występowania korzystnej pogody, czyli w bezdeszczowe i słoneczne dni. Samo montowanie ogranicza się do mocowania blachy za pomocą wkrętów i tym samym usadawianie ich względem więźby dachowej. Zajęcie nie jest skomplikowane i nie występują tutaj znaczące utrudnienia. Należy pamiętać, żeby blacha była ustawiana w kierunku przeciwnym do wiatru. Nie możemy również zapomnieć o zabezpieczeniu blachy trapezowej. Brak tego elementu doprowadzi w przyszłości do korodowania materiału. Niektóre blachy od razu będą zabezpieczone przez producenta, więc wtedy ten fragment prac należy pominąć. Koniecznie trzeba jednak o tym pamiętać. Ponadto zastosowanie specjalnej emulsji z pewnością nie zaszkodzi, a w wielu sytuacjach może pomóc.

Jaką zakładkę należy stosować podczas pokrywania dachu blachą trapezową?

Jaką zakładkę należy stosować w przypadku blachy trapezowej?
Jaką zakładkę należy stosować w przypadku blachy trapezowej?

W zasadzie to właśnie nad tym elementem należy się skupić, a wtedy reszta prac nie będzie już zbyt skomplikowana. Wcześniej wspomnieliśmy, że podstawą jest układanie w kierunku przeciwnym do tego, w którym najczęściej będzie pojawiać się wiatr. Jak stosować zakładkę? Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że zastosowanie tej metody pozwoli wyeliminować słabe punkty całej konstrukcji. Tym samym uda się zoptymalizować zarówno żywotność tego pokrycia dachowego, jak i zwiększony zostanie komfort mieszkańców domu. Pamiętajmy, że zakładka powinna być długości co najmniej jednego tłoczenia. Tylko w ten sposób zminimalizujemy liczbę newralgicznych miejsc samego dachu. Taka zasada bywa czasami zastępowana przez inną, która mówi, że zakładka powinna być prowadzona z uwzględnieniem co najmniej 10 cm. W tej sytuacji jest to połączone z informacjami odnośnie tego, co jaką odległość skręcać blachę. Pierwsza zasada będzie jednak wystarczająca do osiągnięcia zakładanego rezultatu. Nie ma zasady, która mówiłaby, że zakładkę powinniśmy rozpocząć od jednej ze stron, a jednocześnie byłaby wiarygodna. W praktyce sprowadza się to do tego, w jaki sposób będzie nam komfortowo podczas wykonywania prac.

Podsumowanie

Blacha trapezowa to bardzo ciekawe rozwiązanie, które przez wiele lat wykorzystywane było przede wszystkim w kontekście budynków przemysłowych. W tej sytuacji ceniono to pokrycie dachowe za niskie koszty w stosunku do otrzymywanej wytrzymałości. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się blachę trapezową również jako pokrycie dachu domu jednorodzinnego. Sprowadza się to do podobnych zalet oraz do kwestii wyglądu, który można dobrać do konkretnego stylu. W ramach tego artykułu przedstawiliśmy sposób kładzenia tego pokrycia. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zakładkę, która stanowi jeden z newralgicznych elementów wszystkich prac. To jednak również nie jest specjalnie skomplikowany temat. Zaleca się stosować zakładkę z uwzględnieniem długości co najmniej jednego tłoczenia. Sama zakładka jest łatwa do wykonania. Jednocześnie nie można pominąć tego aspektu. Rezultatem będzie przede wszystkim większa trwałość oraz lepsze zabezpieczenie dachu przed warunkami zewnętrznymi.