24 kwietnia 2024
Czy zaciąganie pożyczek dla firmy jest dobrym pomysłem?

Czy zaciąganie pożyczek dla firmy jest dobrym pomysłem?

Czy zaciąganie pożyczek dla firmy jest dobrym pomysłem? Nie każda firma jest w stanie jednocześnie finansować bieżącą działalność oraz inwestycje niezbędne dla rozwoju. Z uwagi na pomyślną sytuację gospodarczą, rośnie liczba Polaków, zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Z uwagi na niewystarczające oszczędności, zmuszeni są zaciągać pożyczki dla firmy. O ile środki własne pozostają bardzo ważne, coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw wykorzystuje rozmaite formy kredytowania.

Pożyczki dla firm dostępne są w rozmaitych postaciach i właściwy wybór zależy od kilku kluczowych czynników. Należy właściwie ocenić własną sytuację finansową oraz sprecyzować cel, na który potrzebujemy dodatkowych środków finansowych. Wielu przedsiębiorców zainteresowanych pożyczkami dla firm, spotykają się z odmownymi decyzjami kredytowymi ze strony banków. Aby tego uniknąć, należy wybrać właściwy produkt finansowych dla naszej sytuacji.

Kiedy warto zaciągnąć kredyt na rachunku bieżącym?

Czy zaciąganie pożyczek dla firmy jest dobrym pomysłem?
Czy zaciąganie pożyczek dla firmy jest dobrym pomysłem?

Ten kredyt jest stosunkowo podobny do kredytu odnawialnego, który przeznaczony jest dla osób fizycznych. Środki finansowe uzyskane w ramach takiej umowy kredytu przybierają formę dodatkowego limitu na koncie. Może chodzić o konto firmowe lub osobiste, w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Oznacza to, że z kredytu zaczynamy korzystać wyłącznie w momencie, gdy nie posiadamy wystarczającej sumy na naszym koncie. W przeciwnym razie limit pozostaje nienaruszony. Po przekroczeniu tego limitu każdy kolejny przelew przychodzący lub wpłata środków na konto zostanie użyta do pokrycia spłaty kredytu. Dopiero po jego uregulowaniu możemy zacząć uzupełniać nasz zwykły rachunek. W trakcie trwania takiego kredytu mamy pełną swobodę, jeśli chodzi o uzupełnianie i wykorzystywanie limitu. Mimo wszystko z punktu widzenia przedsiębiorcy najrozsądniejszym krokiem jest jak najszybsze spłacenie limitu po jego wykorzystaniu. Oczywiście można również poczekać do końca umowy kredytowej. Zazwyczaj zawierana jest na okres jednego roku z możliwością przedłużenia. Sporą zaletą takiej pożyczki dla firmy jest to, że odsetki naliczane są jedynie od wykorzystanej części limitu. Oznacza to, że jeśli ani razu nie skorzystamy z tego limitu w trakcie trwania umowy kredytu, to nie będziemy musieli spłacać żadnych odsetek. Większe przedsiębiorstwa mogą liczyć na uzyskanie wyższego limitu. Kredyt w rachunku bieżącym jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie się przed niespodziewanymi wydatkami. Uchroni nas to od potrzeby nagłego wnioskowania o nowy kredyt i marnowania czasu, w oczekiwaniu na rozpatrzenie naszego wniosku.

Inne typy kredytów dostępnych dla przedsiębiorców — pomostowy i hipoteczny

Wiele przedsiębiorstw korzystać z pomocy finansowej oferowanej przez rozmaite fundusze europejskie. Jednakże okres pomiędzy wnioskowaniem o unijne dotacje, a ich otrzymaniem może być problematyczny dla mniejszych firm o ograniczonym kapitale. W takiej sytuacji najlepiej zaciągnąć kredyt pomostowy, który pozwoli utrzymać płynność finansową podczas okresu oczekiwania na dotacje. Ewentualnie możemy użyć tego typu pożyczki dla firmy, aby sfinansować całość lub większa część kwoty inwestycji. Wszystko zależy od oferty banku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że stosunkowo trudno otrzymać kredyt pomostowy. Musimy spełnić kilka warunków, zanim jakikolwiek bank rozważy udzielenie tego typu kredytu. Trzeba między innymi posiadać wysoką zdolność kredytową oraz posiadać dobry biznesplan.

Właściwe zabezpieczenie kredytu jest bardzo ważne dla kredytodawcy. Właśnie dlatego banki o wiele chętniej udzielają kredytów hipotecznych, czyli takich, które zostały zabezpieczone hipoteką nałożoną na określoną nieruchomość. W ten sposób bank ma pewność, że odzyska przynajmniej część pożyczonej kwoty, jeśli nie dojdzie do terminowej spłaty zobowiązania. Z tego powodu przedsiębiorcy mogą zaciągnąć taki kredyt na naprawdę korzystnych warunkach. Można go wykorzystać do zakupu nieruchomości, lokalu lub działki pod zabudowę. Jest to także doskonały sposób na modernizowanie lub remontowanie nieruchomości posiadanej przez przedsiębiorcę.

Alternatywne formy finansowania — pozabankowe pożyczki dla firm

Niezależnie od wybranego przez nas rodzaju kredytu, wymaga on dobrej kondycji finansowej naszej firmy. Niskie dochody lub zadłużenia mogą znacząco ograniczyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego. Z pewnością niemalże uniemożliwiają uzyskanie kredytu na korzystnych warunkach. Istnieją jednak alternatywne sposoby na sfinansowanie działalności przedsiębiorstwa oraz kluczowych inwestycji. Chodzi mianowicie o firmy pożyczkowe, które nie wymagają tak wielu formalności jak w przypadku kredytów bankowych. Atrakcyjne pożyczki dla firm są łatwo dostępne i zazwyczaj potrzebujemy jedynie numeru NIP firmy oraz naszych danych osobowych. Oczywiście ich koszty są stosunkowo wyższe niż gdybyśmy udali się po kredyt w banku. Nie każdy ma jednak taką możliwość i właśnie tacy przedsiębiorcy powinni rozważyć zaciągnięcie pożyczki pozabankowej. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, którym bardzo zależy na czasie.