26 kwietnia 2024
Marihuana lecznicza - co to jest

Marihuana lecznicza – co to jest

Marihuana lecznicza – co to jest – praktycznie każdy kto ogląda media głównego nurtu słyszał o marihuanie leczniczej. Choć samo pojęcie wzbudza sporo emocji i kontrowersji wśród sporej grupy odbiorców to jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego czym tak naprawdę jest wspomniana marihuana lecznicza. Z tego też względu warto wiedzieć czym na dobrą sprawę jest marihuana lecznicza, jakie są jej właściwości, cena, i dlaczego warto z niej korzystać w uzasadnionych przypadkach.

Czym jest marihuana lecznicza?

Marihuana lecznicza - co to jest
Marihuana lecznicza – co to jest

Zgodnie z definicją marihuana lecznicza to nic innego jak medyczna i dopuszczona do legalnego obrotu marihuana, której celem jest zmniejszanie lub całkowite wyeliminowanie objawów niektórych chorób. Dotyczy to zarówno chorób ciężko uleczalnych jak i nieuleczalnych, a obrót samą marihuaną medyczną jest dopuszczony od 2017 roku. Najważniejszym czynnikiem różniącym marihuanę medyczną od tej, która jest nielegalnie dostępna “na ulicy” jest fakt, że marihuana lecznicza zawiera odpowiedni dobór kannabinoidów. Oznacza to, że taka marihuana ma odpowiedni dobór substancji czynnych mających pozytywny wpływ na zdrowie człowieka przy jednoczesnym braku ryzyka występowanie uzależnienia.

W dodatku marihuana lecznicza nie zawiera takich substancji jak domieszki nawozów lub innych trujących i uzależniających substancji. Dzięki temu marihuana o właściwościach leczniczych może okazać się bardzo pomocna, zwłaszcza w ciężkich przypadkach niektórych chorób. Warto również wiedzieć, że w Polsce marihuana medyczna jest dopuszczona do obrotu w postaci leku recepturowego. Oznacza to, iż farmaceuta przed sprzedażą tego wyrobu medycznego samodzielnie sporządza preparat w oparciu o zalecenia i decyzje lekarza.

W przypadku jakich chorób marihuana lecznicza może być pomocna?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że marihuana lecznicza jest jedynie substancją pomocniczą, która może zniwelować lub ograniczyć ból oraz inne dolegliwości przy wielu chorobach. Do chorób, gdzie marihuana medyczna może być używana zaliczają się przede wszystkim:

  • stwardnienie rozsiane;
  • padaczka (zwłaszcza jej odmiana, która jest odporna na leki przeznaczone do jej ograniczania lub niwelowania);
  • nowotwór – dotyczy to przede wszystkim ograniczeniu odczuwania bólu wynikającego z rozwoju komórek rakowych;
  • choroba Parkinsona;
  • jaskra;
  • w sytuacji gdy występuje długotrwały zespół stresu pourazowego;
  • AIDS;
  • żółtaczka (zwłaszcza typu C);
  • choroba Alzheimera;
  • choroby psychiczne (głównie anoreksja i bulimia).

We wszystkich wyżej wymienianych chorobach marihuana medyczna może być używana głównie jako środek do walki z negatywnym objawami poszczególnych chorób. Z reguły musi być to uzasadnione brakiem efektów działania leków i terapii specjalnie przeznaczonych do ograniczenia rozwoju danej choroby.

Warto przy tym jednak pamiętać, że marihuana w nomenklaturze medycznej jest postrzegana jako narkotyk. Oznacza to, że im większe dawki są przyjmowane (lub ich częstotliwość jest zwiększona) tym zwiększone ryzyko na uzależnienie się od niej przez pacjenta. Istnieje również w tym przypadku zagrożenie wystąpienia zespołu awolucyjnego co w praktyce oznacza osiąganie stanu bezwolnego i może grozić zdrowiu oraz życiu pacjenta.

Marihuana medyczna w Polsce – gdzie można ją kupić?

Jako że marihuana lecznicza w Polsce jest dostępna wyłącznie poprzez pisemne stwierdzenie takiej konieczności przez lekarza można ją kupić wyłącznie w aptece. Po stwierdzeniu, iż wybrany pacjent wymaga użycia marihuany medycznej w procesie leczenia to właśnie farmaceuta/ka jest odpowiedzialna za sporządzenie preparatu z odpowiednim stężeniem głównego składnika. Sama marihuana medyczna została zalegalizowana w Polsce 1 listopada 2017 r. jednak do sprzedaży w aptekach trafiła ona dopiero rok później.

Sama cena marihuany medycznej waha się w granicach ok. 60-65 zł/g. Jednak do przeprowadzenia odpowiedniej kuracji w ciągu miesiąca (w zależności od wieku pacjenta, rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania) konieczne jest przyjmowanie ok. 20-25 gramów marihuany medycznej. Oznacza to, iż osoba zobligowana do podjęcia się kuracji przy użyciu tego preparatu musi liczyć się z wydatkami miesięcznymi rzędu 1500-2000 złotych.

Czy opłaca się stosować marihuanę medyczną w celach leczniczych?

Bazując na powyżej przedstawionych informacjach wiele osób może zadawać sobie pytanie czy marihuana lecznicza w ogóle jest opłacalnym preparatem w leczeniu wielu chorób. Pomimo jej wysokiej ceny oraz zdolności do uzależniania pacjenta (podobnie jak inne narkotyki) marihuana medyczna została dopuszczona do obrotu. Jej pozytywne działanie sprawia, że może okazać się pomocnym narzędziem w walce z tak groźnymi chorobami jak AIDS, żółtaczka typu C czy nowotwory.

Dodatkowo warto również zdawać sobie sprawę, iż marihuana medyczna jest przygotowywana przez farmaceutę na zlecenie lekarza prowadzącego wybranego pacjenta. Dzięki temu można mieć pewność, że przyjmowanie marihuany medycznej nie wywoła niepożądanych reakcji i będzie miało jedynie korzystny wpływ na zdrowie pacjenta. Usuwając z niej trujące substancje powstaje preparat, który niejednokrotnie może zniwelować odczuwanie bólu lub pomóc w leczeniu ciężkich chorób, jakie zostały wymienione powyżej. Na podstawie tych argumentów można śmiało stwierdzić, że marihuana medyczna jest jak najbardziej odpowiednim rozwiązaniem w leczeniu i niwelowaniu skutków ubocznych wyżej wymienionych chorób.