26 kwietnia 2024
Dlaczego warto zdecydować się na system - inteligentny dom?

Dlaczego warto zdecydować się na system – inteligentny dom?

Dlaczego warto zdecydować się na system – inteligentny dom? Inteligentny dom to zespół urządzeń połączonych w sieć i zdolnych do rozwiązywania różnych zadań bez ingerencji człowieka. Pierwszą i najważniejszą zaletą tego systemu jest obniżenie kosztów energii. Ale istnieje wiele powodów, dla których ludzie myślą o inteligentnym domu. Chociażby czujniki bezpieczeństwa zainstalowane na obwodzie i w domu oraz kamery wideo które monitorują stan domu i mieszkańców. To nie jest substytut agencji ochrony, ale raczej zapewnienie dla siebie, oznacza to, że w domu wszystko jest w porządku.

Wygoda to podstawowa zaleta inteligentnego domu

Wygodny interfejs sterowania umieszczony w dogodnym miejscu to coś, czego często brakuje w klasycznym domu. Infrastruktura zorientowana na mieszkańca ratuje człowieka przed niepotrzebnymi kłopotami i ułatwia życie. Na przykład stare głowice termiczne na bateriach lub ogrzewanie podłogowe są obecnie zastępowane przyjaznym dla ludzi interfejsem, który pozwala ustawić temperaturę, jaka w danym momencie będzie optymalna. Możliwość dostosowania oświetlenia (system ściemniania, ustawienie oświetlenia obszaru) również poprawia komfort. Sterowanie z telefonu jest znakiem rozpoznawczym systemów inteligentnego domu. Co więcej, w niektórych scenariuszach nie trzeba będzie samodzielnie uruchamiać pralki, otwierać okna, system to wykona. Najczęściej oświetlenie, telewizor i inne gadżety są podłączone do inteligentnego domu.

Oszczędności to główny motyw decyzji o posiadaniu inteligentnego domu

Inteligentny dom może również przynieść realne oszczędności dzięki optymalizacji zużycia energii. W tym aspekcie często mówi się o szybkim zwrocie kosztów poniesionych na założenie tego systemu. Jednak na oświetleniu trudno zaoszczędzić, dlatego najlepiej jest zainstalować żarówki LED. Ogrzewanie to inna sprawa, tutaj naprawdę można zaoszczędzić nawet do 30% optymalizując profile temperatur i wyłączając zbędne obwody pod nieobecność domowników. System redystrybuuje nadwyżkę wynikającą z działania jednego systemu i rozdziela je, aby wykonywać pracę innego. Np. nadmiar ciepła, który może pojawić się podczas pracy urządzeń kotłowych, jest przekierowywany za pomocą systemu chłodzenia, aby zabezpieczyć dach przed oblodzeniem. Oczyszczoną wodę można ponownie wykorzystać do podlewania roślin.

Opieka nad bliskimi / monitorowanie zdrowia

Dlaczego warto zdecydować się na system - inteligentny dom?
Dlaczego warto zdecydować się na system – inteligentny dom?

Umiejętność cichego monitorowania starszych osób w celu proaktywnego reagowania na nietypowe zachowanie. W przypadku odchyleń od zwykłego zachowania osób starszych system może powiadomić, wystarczy zadzwonić i zapytać jak się masz, bez wskazywania, że inteligentny dom o czymś powiadomił. Również wiedza o poczynaniach dzieci doda rodzicom spokoju. System w pełni kontroluje dostęp do domu, mieszkania lub biura oraz bezpieczeństwo. Z łatwością rozpoznaje wszelkie nietypowe sytuacje, takie jak rozbite okno czy wyłamane drzwi i natychmiast powiadamia o nich właściciela. Ponadto system jest w stanie w porę zapobiegać wszelkim sytuacjom awaryjnym (wyciek wody, gaz, pożar) i odpowiednio im zapobiegać (blokuje wodę lub gaz, blokuje dom w przypadku wejścia do niego niepowołanych osób, powiadamia o pożarze).

Automatyzacja to podstawa działania inteligentnego domu

Ogólnie wiele osób myli pojęcia inteligentny dom i automatyka domowa. Rzeczywiście nie da się zrobić inteligentnego domu bez automatyzacji. Automatyzacja zdejmuje z człowieka różne obowiązki. Na przykład włączanie i wyłączanie światła w korytarzu można łatwo zautomatyzować za pomocą czujnika ruchu i przekaźnika. Sterowanie ogrzewaniem jest wygodnie zautomatyzowane za pomocą harmonogramu lub nawet czujników, które rozpoznają obecność domowników w domu. Zamiast biegać po całym domu i modyfikować termostaty, wystarczy raz skonfigurować system.

Konfigurowalność

Jest to prawdopodobnie bardzo niedoceniana właściwość inteligentnych domów. Możliwość zmiany ustawień i połączeń pozwoli mieszkańcom dostosować swój inteligentny dom do zmieniających się sytuacji życiowych. Pojawienie się dzieci czy przegrupowania często wymagają nie tylko zmiany ustawień, ale nawet zmiany lokalizacji przełączników i czujników. Tutaj na ratunek natychmiast przychodzi ustawienie tylko jednego punktu (kontrolera), a także protokołami radiowymi, które pozwalają nie wiązać przełączników i czujników z przewodami, ale umieszczać je w dowolnym miejscu. Inteligentny dom powinien rozwijać się razem z mieszkańcami.

Zdalne sterowanie

Możliwość zarządzania infrastrukturą domową podczas podróży lub pracy może być bardzo wygodna. Na przykład uruchomienie ogrzewanie w domu lub klimatyzację w upalne lato. Do tej grupy zalicza się również powiadomienia z podsystemów inteligentnego domu. Monitorowanie aktualnego stanu domu pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z pogodą, np. zamarznięcia rur wodociągowych podczas silnych mrozów. Wyposażenie domu w ten system to opłacalna inwestycja i bardzo przyjemny dodatek do rynkowej wartości nieruchomości. Funkcjonalność systemu inteligentnego domu nie jest ograniczona, zawsze można go dowolnie rozbudowywać.