26 maja 2024
Witamina A

Witamina A

Witamina A jest to wszechstronny składnik wykorzystywany w wielu produktach kosmetycznych. Substancja ta znalazła zastosowanie przede wszystkim w pielęgnacji twarzy. Wykazuje się działaniem przeciwtrądzikowym, regenerującym i wygładzającym. Witamina A oraz jej pochodne (retinoidy, retinol) są częstymi składnikami produktów dedykowanych cerze dojrzałej, tłustej, suchej i problematycznej. Właściwie związek ten jest w stanie poprawić kondycję każdego typu cery. Jest ona dostępna na rynku w postaci kremów, serum, maści, ale można ją również przyjmować doustnie.

Formy witaminy A znajdującej się w kosmetykach

Witamina A jest to jedna z najlepiej zbadanych substancji charakteryzujących się wysoką skutecznością w walce z oznakami starzenia. Właśnie dlatego jest ona tak chętnie wybieranym składnikiem kosmetyków do cery dojrzałej. Tak zbawienne działanie tego związku, wynika z receptorów znajdujących się w skórze. Receptory te selektywnie wiążą cząsteczki witaminy C, dzięki czemu pomagają im w oddziaływaniu na przemiany zachodzące w komórkach skóry. Współcześnie w kosmetykach stosuje się różne pochodne witamina A. Jest to przede wszystkim retinol, retinal, beta-karoten i retinoid:

  • Retinol – jest to czysta forma witamina A, wykorzystywana między innymi przy produkcji kosmetyków. Użyta we właściwym stężeniu oraz formule ulega w komórkach skóry redukcji do kwasu retinowego. Co ważne pochodna witaminy A odznacza się skutecznym działaniem, a przy tym jest w pełni bezpieczna także dla wrażliwej skóry,
  • Retinal – kolejna kosmetyczna forma tej substancji, jednak mniej poznania i słabo dostępna,
  • Ratinoid – nowoczesna forma witaminy A, która okazuje się wysoce skuteczna i stabilna. Nie podrażnia skóry i jest chętnie wybierana przy produkcji kosmetyków,
  • Beta-karoten – jest to pro-witamina A obecna w roślinach. Ma właściwości antyoksydacyjne, a więc walczy ze szkodliwą aktywnością wolnych rodników.

Jak witamina A działa na skórę?

Witamina A okazuje się niezwykle cenna dla wyglądu naszej skóry. Szczególnie ważne jest jej działanie na powierzchniowe warstwy naskórka. Substancja ta wygładza cerę, wyrównuje jej koloryt oraz strukturę, a także zmniejsza zrogowacenia. Regularnie korzystanie z kosmetyków, w których znajduje się w składzie właśnie ta substancja, skutkuje znaczną poprawą uszkodzonego naskórka, jest on widocznie młodszy i bardziej spoisty. Niektóre preparaty z tym związkiem posiadają też właściwości złuszczające oraz normalizujące. Z tego względu na początku aplikowania kosmetyki z retinolem czy retinoidem skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne, a więc wymaga ochrony poprzez stosowanie kosmetyków z filtrem. W przypadku dłuższego i systematycznego korzystania z kosmetyków mających w składzie witaminę A dochodzi do zwiększenia produkcji kolagenu oraz elastyny.

Witamina APonadto, substancja ta wykazuje się zdolnością naprawy i odbudowy uszkodzonych włókien kolagenowych. Witamina A wspiera regenerację skóry i pomaga w jej lepszym odżywieniu. Już po kilku miesiącach aplikowania jej na skórę, można zaobserwować widoczną poprawę jej kondycji. Skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna, poprawie ulega kontur twarzy i zostają zredukowane drobne zmarszczki. Witamina A ma też udowodnione działanie rozjaśniające. Właśnie z tego względu sprawdzi się idealnie w trakcie pielęgnacji skóry z widocznymi przebarwieniami posłonecznymi, hormonalnymi oraz melazmą. Regularne korzystanie z kosmetyków mających w składzie tę substancję pomoże w przywróceniu cerze promiennego blasku i zdrowego kolorytu. Co ważne, według specjalistów retinol oraz retinoid pomagają również zniwelować przebarwienia pozapalne. Kosmetyki z witaminą A są więc także polecane osobom z trądzikiem i związanymi z nim przebarwieniami potrądzikowymi.

Jak stosować witaminę A na twarz?

  • Kremy z witaminą A – związek ten pojawia się przede wszystkim w liście składników kremów czy serum do twarzy. Tego rodzaju kosmetyki dedykowane są zwłaszcza do pielęgnacji cery dojrzałej, ponieważ są w stanie spowolnić procesy starzenia się skóry, wygładzić ją i nadać elastyczności. Retinol jest najczęściej wykorzystywanym związkiem w takich produktach.
  • Maść z witaminą A – innym rozwiązaniem jest stosowanie maści ochronnej z tą substancją, którą można zakupić bez trudu w aptece. Maść służy przede wszystkim złagodzeniu stanów zapalnych, zregenerowaniu naskórka, jak i zapewnieniu ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych. Może być ona używana u osób dorosłych, jak i dzieci. Dostępne są także specjalne maści z witaminą A na trądzik. Znaleźć w nich można silnie działające pochodne tej substancji, czyli kwas retinowy, adapalen i izotretinoinę,
  • Tabletki z witaminą A – związek ten można też przyjmować w formie tabletek do stosowania doustnego. Regularne przyjmowania beta-karotenu znacząco poprawi kondycję skóry, ochroni ją przed słońcem, jak i pomoże w leczeniu i profilaktyce schorzeń skóry.

Jak długo stosować kurację retinolem?

Chcąc uzyskać jak najlepsze rezultaty, cała kuracja powinna trwać kilka miesięcy. Warto rozpocząć stosowanie produktu z retinolem jesienią, gdyż na początku skóra stanie się bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne i niską temperaturę.