Najpopularniejsze rodzaje bram garażowych – posiadanie garażu w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne. Z roku na rok liczba samochodów rośnie, dlatego garaż jest absolutnym priorytetem. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje bram garażowych oraz podajemy orientacyjne ceny ich zakupu i montażu.
Bramy garażowe – najważniejsze informacje
W chwili obecnej na rynku jest w ofercie cała masa rozmaitych bram garażowych. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem otwierania. Wśród innych istotnych parametrów, na które koniecznie trzeba zwracać uwagę podczas zakupu bramy garażowej, jest ich termoizolacyjność, oferowane bezpieczeństwo (systemy antywłamaniowe), funkcjonalność i komfort. Nie bez znaczenia są także kwestie estetyczne. Najlepiej, gdy zamontowane bramy garażowe w pełni komponują się z całą resztą otoczenia. Najtańsze bramy garażowe można kupić już w cenie około 1000 złotych, jednak są też i takie modele, za które należy zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy.
Osłonięcie garażu należy przemyśleć już podczas budowania domu. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie bramy do otworu, w którym będziemy codziennie wjeżdżać do garażu. Nie powinniśmy mieć jednak z tym jakichkolwiek problemów, ponieważ na rynku oferta w tym segmencie jest naprawdę niezwykle szeroka. Poniżej opisujemy kilka najpopularniejszych bram garażowych, w które warto zainwestować.
Zobacz także:
Brama górna (segmentowa)
Bramy garażowe segmentowe górne cieszą się obecnie największym powodzeniem wśród klientów. Skrzydła takich bram są złożone z kilku segmentów. Ilość segmentów z reguły wynosi od 3 do 6. Są one połączone zawiasami, które zabezpiecza się za pomocą specjalnych uszczelek. W ten sposób łączenia są chronione przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.
Bramy garażowe segmentowe w większości przypadków są wykonywane z profili ze stali ocynkowanej o różnych rodzajach grubości. Stal ta pokrywana jest blachą stalową. Wykończeniem jest na przykład powłoka wykonana z farby proszkowej, drewno bądź aluminium lub okleina wykonana z tworzywa sztucznego. Poszczególne segmenty są wypełnione specjalną izolacją. W większości przypadków izolacją jest styropian bądź pianka poliuretanowa. Bramy garażowe górne segmentowe charakteryzują się dużą prostotą działania. Segmenty ruszają się na rolkach po prowadnicach, które wcześniej zostały zamontowane do ścian i sufitu naszego garażu. Gdy otworzymy bramę, płaszcz “schowa się” pod sufitem.
Dokładna cena bramy garażowej górnej segmentowej uzależniona jest oczywiście przede wszystkim od tego, z usług jakiego producenta skorzystamy oraz czy skrzydło będzie ocieplone. Jeśli decydujemy się na izolowany model wykonany z blachy stalowej ocynkowanej ogniowo od renomowanego producenta, to będziemy musieli zapłacić od 2000 do około 2500 złotych. W popularnych marketach budowlanych możliwe jest również zakupienie tego typu bram od mniej znanych producentów. Wówczas ceny są znacznie niższe, bo wynoszą od około 1300 do 1500 złotych. Jeśli będziemy chcieli zakupić bramę z rozmaitymi niestandardowymi rozwiązaniami, takimi jak na przykład drzwi w bramie, to będziemy oczywiście musieli za to dopłacić. Powyższe koszty to nie wszystko. Nie można również zapominać o tym, że konieczne będzie zakupienie napędu. Koszt napędu w zależności od tego, od jakiego producenta go kupimy, wyniesie nas od 300 do 2000 złotych. Za usługę montażu będzie konieczna wpłata od 400 do 1000 złotych.
Brama segmentowa boczna
Bramy segmentowe boczne cieszą się nieco mniejszą popularnością, ale są interesującą alternatywą dla osób, które posiadają nieco mniejszy, ale szerszy garaż. W takich garażach segmenty stawia się pionowo. Po otwarciu zachodzą one na jedną ze ścian garażu. Prowadnice montuje się nie po bokach, tylko na suficie oraz w podłodze garażu. Ten rodzaj otwierania ma też inną, bardzo ciekawą zaletę. Do garażu, w którym brama jest wyłącznie jedynym wejściem, można dostać się znacznie szybciej (na przykład kiedy chcemy wprowadzić do niego rower). Nie trzeba długo czekać, aż wrota otworzą się do końca.
Duże powodzenie bram segmentowych bocznych oraz górnych uwarunkowane jest przede wszystkim tym, iż nie zajmują one dużo miejsca. Skrzydło nie wysuwa się poza obręb obrysu garażu, możliwe jest stosowanie ich przy krótkich podjazdach. Dotyczy to również takich przypadków, gdy wyjazd z garażu ulokowany jest blisko ulicy lub chodnika. Modele segmentowe wyróżniają się także prostotą obsługi i szczelnością. Jeśli zależy nam na tym, aby z garażu nie uciekało powietrze, to garaż z bramą segmentową boczną będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Bramy garażowe boczne mają jednak dwie istotne wady. Chodzi tutaj o to, że zajmują boczną ścianę, a jednocześnie w dolnej prowadnicy zbiera się sporo zanieczyszczeń.
A jak wygląda kwestia cen tego typu bram garażowych? Mimo tego, iż ich konstrukcja jest bardzo podobna jak w przypadku modeli otwieranych do góry, to nie jest łatwo dostać ją w podobnej cenie. Uwarunkowane jest to mniejszą popularnością oraz związaną z tym mniejszą dostępnością tego typu modeli.