14 czerwca 2024
Ortopeda - kim jest i dlaczego warto wiedzieć o spektrum jego działań?

Ortopeda – kim jest i dlaczego warto wiedzieć o spektrum jego działań?

Ortopeda – kim jest i dlaczego warto wiedzieć o spektrum jego działań? Ortopedia jest dziedziną medycyny, która najbardziej kojarzy nam się z leczeniem złamań, zwichnięć i skręceń kończyn. Nic dziwnego, bowiem już od wczesnych czasów dziecięcych poznajemy osoby poddawane leczeniu tego typu urazów.

Choć niegdyś rzeczywiście leczenie urazów, a także przeciwdziałanie i korygowanie wad postawy były jedynymi rzeczami, które ortopeda Szczecin miał na głowie w czasie swojej codziennej pracy, dziś spektrum jego działań – wraz z rozwojem medycyny – znacznie się zwiększyło. Obejmuje współcześnie wiele innych schorzeń i warto wiedzieć, kiedy nasza choroba / uraz / ból kwalifikuje się właśnie do wizyty u niego. O tym, ale też o wielu innych sprawach związanych z tym specjalistą opowiemy w tym artykule.

Kim jest ortopeda i kiedy udać się do niego?

Ortopeda z Ortho Expert to lekarz specjalista zajmujący się, szeroko pojmując, schorzeniami układu ruchowego. W zakresie jego obowiązków znajduje się zarówno profilaktyka, jak i diagnostyka oraz leczenie tych schorzeń. Spektrum jego działań obejmuje z kolei cały układ szkieletowy (za wyjątkiem czaszki), mięśniowy, stawowy oraz nerwowy (ale tylko w zakresie ściśle związanym z poruszaniem się). Ortopeda radzi sobie zarówno z “mechanicznymi” urazami, jak i bólami o różnym podłożu.

Do ortopedy Szczecin powinniśmy udać się przede wszystkim wtedy, gdy doznamy urazów dotykających układ ruchu. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju złamaniach kości, skręceniach (zazwyczaj kości i nadgarstka), przeciążeniach mięśni czy zwichnięciach (dajmy na to kolana). Rzeczą wskazującą na konieczność wizyty u tego specjalisty powinien być też jakikolwiek ból związany z kręgosłupem, mięśniami czy stawami, zwłaszcza taki, któremu towarzyszą stany zapalne oraz taki, który pogłębia się przy poruszaniu się. Również obrzęki i trzeszczenia w stawach kwalifikują nas do wizyty.

Ortopeda Szczecin powinien być również jednym z pierwszych specjalistów, których odwiedzimy po przyjściu na świat naszego dziecka. Oczywiście wizyta “tuż po” jest zalecana wyłącznie w skrajnych przypadkach, jednak odbycie jej jak najszybciej, ale już po oswojeniu się pociechy z otaczającym ją światem, jest w stanie zapobiec rozwojowi wszelkiego rodzaju schorzeń. Wykrycie wad wrodzonych układu ruchu na jak najwcześniejszym etapie życia jest kluczowe, zwłaszcza, że pozwala na skuteczną ich korektę. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby specjalista sprawdził, czy szkielet, stawy i mięśnie dziecka rozwijają się prawidłowo. Często wady i zniekształcenia nie są widoczne gołym okiem, więc nie zawsze sami jesteśmy w stanie je wychwycić w odpowiednio wczesnym momencie.

Pierwsza wizyta u ortopedy – czego się spodziewać?

Ortopeda - kim jest i dlaczego warto wiedzieć o spektrum jego działań?
Ortopeda – kim jest i dlaczego warto wiedzieć o spektrum jego działań?

W czasie pierwszej wizyty u ortopedy szczecińskiego nie musimy się obawiać żadnych poważniejszych zabiegów. Zazwyczaj ma ona charakter czysto diagnostyczny – w czasie szczegółowego wywiadu lekarz dokładnie wypyta nas o wszelkie przebyte choroby i urazy z przeszłości. Często też będzie go interesował tryb naszego życia, zwłaszcza to, czy większość czasu w ciągu dnia spędzamy w jednej pozycji (siedzącej lub stojącej). Podstawą badania jest sprawdzenie ruchomości stawów oraz tego, czy są one stabilne i położone w odpowiednim miejscu. Rutynowo sprawdzany jest również kręgosłup pod kątem zwyrodnień i wad postawy. W dalszej kolejności zlecane są kolejne badania, w razie potrzeby, jednym z których jest zdjęcie rentgenowskie, a w podejrzeniu cięższych schorzeń tomografia komputerowa.

Samo leczenie schorzeń i urazów zależy od ich rodzaju – przy podstawowych i typowo mechanicznych urazach zazwyczaj sprowadza się ono do unieruchomienia kończyny celem umożliwienia jej poprawnego zrośnięcia się. W poważniejszych przypadkach z kolei konieczne jest skorzystanie z opcji operacji chirurgicznej.

Ze skierowaniem – a może bez niego?

Podobnie, jak to bywa w przypadku specjalistów z innych dziedzin medycyny, również odwiedzając ortopedę Szczecin musimy przygotować się na konieczność posiadania właściwego skierowania wypisania przez lekarza rodzinnego (ten musi stwierdzić, czy rzeczywiście kwalifikujemy się do tego typu wizyty) – przynajmniej w przypadku, gdy chcemy zorganizować to w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wtedy też musimy się liczyć z koniecznością czekania, w wielu przypadkach bardzo długiego. Inna sprawa ma się, jeżeli chodzi o odwiedzanie specjalistów prywatnie – wtedy jednak musimy skorzystać z własnych funduszy.

Podsumowanie

Jeżeli tylko mamy jakiekolwiek problemy związane z układem ruchowym – niezależnie od tego, czy są to poważniejsze schorzenia, niewielkie bóle czy chociażby dźwięki wydawane przez kości przy poruszaniu się – powinniśmy rozważyć wizytę u ortopedy w Ortho Expert. Musimy jednaki mieć w pamięci to, że w przypadku chęci zrealizowania jej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia konieczne będzie pozyskanie odpowiedniego skierowania od lekarza rodzinnego, a także ustawienie się w kolejce. Te, jak wiadomo, potrafią być naprawdę długie – jedyną alternatywą dla tego rozwiązania jest jednak wizyta prywatna. W pełni płatna z naszej własnej kieszeni, oczywiście.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl