27 kwietnia 2024
Jakie uprawnienia ma ochroniarz?

Jakie uprawnienia ma ochroniarz?

Jakie uprawnienia ma ochroniarz? Nie da się ukryć, że regularnie korzystamy z usług ochroniarzy. To właśnie oni umożliwiają nam utrzymanie porządku na dowolnych imprezach masowych. Kim dokładnie jest ochroniarz? Czym powinien się charakteryzować? W jaki sposób zostać ochroniarzem? Jakie uprawnienia posiada ochroniarz? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Ochroniarz – kto to jest?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie zawodu ochroniarza, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to osoba, która jest pracownikiem ochrony. Zajmuje się on szeroko rozumianym zapewnieniem bezpieczeństwa osobom, które przebywają w miejscu zatrudnienia. W konsekwencji może to być ochrona imprez masowych, ochrona sklepów, hoteli, szpitali, klubów, a także innych miejsc, w których znajduje się dość dużo osób. Co godne podkreślenia, firma ochroniarska może zajmować się również bezpieczeństwem jednej osoby, która znajduje się w domu. Często ochroniarz kojarzy nam się z osobami o średnim wieku, jednak statystyki pokazują, że na tego typu zawód decyduje się coraz więcej młodych. Może on zapewniać ochronę doraźną bądź stałą- w zależności od indywidualnych preferencji.

Czym powinien charakteryzować się ochroniarz?

Jakie uprawnienia ma ochroniarz?
Jakie uprawnienia ma ochroniarz?

Zastanawiasz się nad tym czy nadajesz się na ochroniarza? W prawie każdym zawodzie możliwe jest wyróżnienie szeregu cech, dzięki którym wykonywanie zabiegu będzie znacznie łatwiejsze i bardziej prawdopodobne. Agencja ochrony powinna mieć w szeregach pracowników, którzy charakteryzują się ponadprzeciętną kondycją i sprawnością fizyczną. Niejednokrotnie bowiem dochodzi do sytuacji, w której konieczne okaże się złapanie złodzieja bądź awanturującej się osoby. Nie bez znaczenia jest także zdolność podejmowania stosunkowo szybkich decyzji. Warto wspomnieć o tym, że ochroniarz musi także wykazać się analitycznym myśleniem, a także podzielnością uwagi. Czym jeszcze powinien wyróżniać się taki specjalista? Dobry ochroniarz jest odpowiedzialny za swoje czyny. Nawet jeśli popełni błąd, musi umieć się do niego przyznać. Często znaczenie mają także wrodzone cechy, takie jak skuteczne wyczuwanie zagrożenia, spostrzegawczość, odporność na stres. Agencja ochrony z reguły zatrudnia osoby, które mogą pochwalić się umiejętnościami sztuk walki- jest to w sposób szczególny istotne, kiedy na dużej imprezie dochodzi do nieprzyjemnych incydentów, agresji i przemocy.

W jaki sposób zostać ochroniarzem?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zostać ochroniarzem licencjonowanym? Z praktycznego punktu widzenia mamy dwie możliwości. Pierwsza z nich polega na tym, że kończy się szkołę policealna na kierunku z nazwą podobną do “pracownik ochrony”. Nauka w szkole trwa dokładnie dwa lata. Na zajęciach otrzymamy najważniejsze informacje, na podstawie których możliwe jest wykonywanie zawodu. W konsekwencji zajęcia obejmują takie tematy, jak chociażby prawo cywilne, karne i handlowe, elementy kryminalistyki, techniki samoobrony, konwojowaniem skuteczne zabezpieczanie masowych imprez. Co godne podkreślenia- na zakończenie całej edukacji jesteśmy świadkami egzaminu zewnętrznego. Składa się on z dwóch części- teoretycznej i praktycznej. Kiedy uda nam się zaliczyć egzamin, wówczas otrzymujemy specjalistyczny tytuł technika ochrony fizycznej osób i mienia. Drugim sposobem jest skorzystanie z kursu. Z reguły trwają one od 2 tygodni do 5 miesięcy. Organizowane są przez wyspecjalizowane firmy, a nawet przez doświadczone agencje ochrony. W tym przypadku uzyskamy niezbędną z zakresu prawa, udzielania pierwszej pomocy, metod interwencji, technik samoobrony. Co godne podkreślenia- nauczymy się także celnie strzelać. Aby móc uczestniczyć w takim kursie, najczęściej wymaga się ukończenia przynajmniej gimnazjum. Po pierwszym kursie otrzymamy licencję I stopnia- jednym z jej warunków jest ukończenie wieku 21 lat. Jeśli zależy nam na dalszym rozwoju, możemy zdecydować się na licencję II stopnia kończąc specjalistyczny kurs.

Uprawnienia ochroniarza – co może robić?

Zgodnie z prawem ochroniarz posiada kilka uprawnień. Przede wszystkim może on określić czy dana osoba może znajdować się na danym terenie lub obiekcie. Ma możliwość wylegitymowania jej. Jeżeli ochroniarz stwierdzi, że osoba nie posiada uprawnień do tego, aby przebywać w danym miejscu, wówczas możliwe jest wezwanie osób do jego opuszczenia. Pracownik ochrony może w każdej chwili zatrzymać osoby, które bezpośrednio stwarzają jakiekolwiek zagrożenia dla zdrowia bądź nawet życia ludzkiego. Zatrzymane osoby są wówczas przekazywane w ręce policji. Warto wspomnieć o tym, że licencjonowany ochroniarz może zastosować środki przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek bądź nawet paralizatora. Może okazać się to konieczne, jeśli osoby powierzone ochronie są zagrożone lub odpierany jest atak. W niektórych przypadkach agencja ochrony może użyć broni palnej, co jest ściśle określone w prawie polskim. Bez powyższych narzędzi niektóre działania byłyby bardzo utrudnione.