14 czerwca 2024
Uprawianie wakesurfingu

Uprawianie wakesurfingu

Uprawianie wakesurfingu – Polacy coraz częściej wypoczywają aktywnie nad wodą. Kiedyś wypoczynek nad wodą ograniczał się w większości przypadków, do stacjonarnego wypoczynku, czyli po prostu plażowania. Obecnie coraz więcej osób szuka mocniejszych wrażeń oraz okazji do tego, aby nad wodą oczywiście się zrelaksować, ale przy okazji zaczerpnąć trochę ruchu.

Co wpłynęło na zmianę sposobu wypoczynku?

Wcześniej nie wypoczywaliśmy w sposób zbyt aktywny, ponieważ wypoczynek taki kojarzył się (po części słusznie), z tym że musieliśmy ponieść dość wysokie koszty. Dla przykładu mogliśmy wypożyczyć skuter wodny lub deskę windsurfingową, ale koszt wypożyczenia takiego sprzętu na kilka godzin w środku sezonu, był dość znaczący, a kupno sprzętu również nie wchodziło w grę. Co się zatem zmieniło? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że Polacy obecnie są bardziej majętni, niż jeszcze 15 lat temu. Obecnie po prostu większą liczbę osób stać jest na to, aby podczas wakacji wydać więcej, ale wpływ na zmianę naszych zachowań ma jeszcze jeden czynnik. Czynnikiem tym jest fakt, że powstało kilka nowych sportów, które można uprawiać nad wodą. Nie są bardzo drogie, a czasem do ich uprawiania nie trzeba nawet jechać nad jezioro, rzekę lub nad morze. Do takich sportów należy wakesurfing.

Czym jest wakesurfing?

Wakesurfing jest to dyscyplina sportu, która polega na ślizganiu się po wodzie na desce do wakesurfingu. Jest to możliwe dzięki temu, że jesteśmy ciągnięci, trzymając się specjalnej liny przez łódź motorową. Dzięki takiej formie poruszania się możemy oczywiście wakesurfing uprawiać na wodach otwartych, ale nie ma problemu w tym, aby powstawały nawet w terenie zurbanizowanym (czyli w dużych miastach) specjalne tory do wakesurfingu. Sport ten nie wymaga dużych umiejętności oraz zbyt dużych nakładów finansowych, mówimy tutaj oczywiście o uprawianiu tego sportu typowo amatorsko i rekreacyjnie.

Jaki sprzęt jest nam potrzebny, aby uprawiać wakesurfing?

Uprawianie wakesurfingu
Uprawianie wakesurfingu

Zanim poruszymy dogłębnie temat sprzętu do uprawiania wakesurfingu, powinniśmy powiedzieć sobie, że kiedy chcemy spróbować, czym jest wakesurfing, nie powinniśmy od razu kupować nowego sprzętu. Dotyczy to zarówno deski do wakesurfingu, jak i pianki neoprenowej do uprawiania sportów wodnych. Wynika to z faktu, że próbując nowej dyscypliny sportu, dużo bezpieczniej dla nas jest po prostu deskę wakesurfingową wypożyczyć, natomiast na krótką sesję wakesurfingu, możemy spokojnie udać się w stroju kąpielowym – bez pianki neoprenowej. Oczywiście sprawa ta ma się zdecydowanie inaczej, kiedy zajaramy się tą dyscypliną sportu. Wypożyczenie deski do wakesurfingu za każdym razem, kiedy chcemy sobie popływać, nie będzie się na dłuższą metę opłacało. Bez pianki neoprenowej komfort uprawiania sportu znacząco spadnie lub będziemy musieli ograniczyć wypady wakesurfingowe do dość krótkich sesji, co zapewne nie jest pożądane. Jeśli chcemy uprawiać wakesurfing regularnie, nawet tylko i wyłącznie rekreacyjnie, to musimy na pewno wyposażyć się w deskę do wakesurfingu oraz piankę neoprenową.

Sprzęt do wakesurfingu – pianka neoprenowa

Pianki neoprenowe mogą się wydawać zbytkiem lub gadżetem, z którego rekreacyjnie nie musimy korzystać, co jednak jest błędnym wnioskiem. Rekreacja nie oznacza bowiem, że daną dyscyplinę sportu uprawiamy krótko. Rekreacyjni kolaże potrafią podczas przejażdżki spędzić wiele godzin – nie inaczej jest, kiedy uprawiamy wakesurfing. Pianki neoprenowe chronią nas przede wszystkim, przed nadmiernym wychłodzeniem organizmu, lub przed zbyt szybkim. Pianki neoprenowe są oczywiście różne. Mamy do wyboru na przykład takie, które są dedykowane na lato i są nie dość, że wykonane z cienkiej warstwy neoprenu, to dodatkowo mają krótkie rękawki. Dla osób, które uprawiają sporty wodne również w chłodne miesiące, są pianki neoprenowe z grubego tworzywa, powlekane dodatkowo gumą, z długimi rękawami oraz neoprenowym szczelnym kapturem. To która, lub które są dla nas najlepsze, zależy od tego, w jakich warunkach chcemy uprawiać sport wodny, oraz od tego, jak znosimy niskie temperatury.

Deski do wakesurfingu

Deski do wakesurfingu również mogą różnić się między sobą, ale mają kilka cech, które je również łączą. Deski do wakesurfingu mogą różnić się pomiędzy sobą kształtem oraz rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane. Wpływa to na to, jak łatwo, jest nam nad deską zapanować. Zazwyczaj deski dla osób bardziej zaawansowanych są bardziej smukłe i nieco dłuższe. Przeważnie są też lżejsze, co paradoksalnie wpływa na to, że trudniej się na nich utrzymać, ale umożliwiają wykonywanie bardziej efektownych tricków. Rzeczą, która niewątpliwie łączy wszystkie deski wakesurfingowe, jest ich podobieństwo do desek surfingowych, z tą różnicą, że każda deska wakesurfingowa będzie krótsza od deski surfingowej. Warto również wspomnieć o rzeczy, która nie jest obowiązkowa, ale dla osób początkujących zalecana. Mowa o kapoku, który szczególnie na otwartych wodach, zapewnia maksimum bezpieczeństwa, jeśli spadniemy z deski, co zapewne się wydarzy.