27 lipca 2024
Jak założyć siatkę do trampoliny?

Jak założyć siatkę do trampoliny?

Jak założyć siatkę do trampoliny? Trampolina to jedna z najchętniej wybieranych atrakcji ogrodowych, pozwalająca na miłe spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Żeby służyła przez długi czas i była zupełnie bezpieczna dla użytkujących je dzieci, powinna być wyposażona w odpowiednie elementy. Zakup wysokiej jakości akcesoriów, regularna wymiana zużytych części i prawidłowy montaż to działania, dzięki którym można zapewnić sobie spokój psychiczny.

Siatka zewnętrzna a siatka wewnętrzna

Jak założyć siatkę do trampoliny?
Jak założyć siatkę do trampoliny?

Od czego zacząć, decydując się na samodzielnie zakładanie siatki? Przede wszystkim warto dokonać istotnego rozróżnienia między siatkami stosowanymi w trampolinach. Obie z nich służą zabezpieczeniu użytkowników przed wypadnięciem poza obszar trampoliny. Umożliwiają wykonywanie nawet bardzo wysokich skoków – tak naprawdę to o to tutaj chodzi! Dzięki konstrukcji umieszczonej wokół maty, dzieci pozostają wewnątrz i mogą bawić się w najlepsze. Każda z siatek powinna być najlepszej jakości, aby nie ulegać niechcianym uszkodzeniom. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału, gęstość splotu oraz odporność na warunki atmosferyczne. Jak wiadomo, sprzęt nadaje się do stosowania w ogródku, dlatego narażony jest nie tylko na ciągłe uderzanie stopami, ale i nasłonecznienie, opady i zmiany temperatur.
Wracając do pytania – czym różnią się obie wskazane siatki? Siatka wewnętrzna jest przez wiele osób uważana za bezpieczniejszą. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się ją bliżej wnętrza. Taki produkt omija sprężyny, otaczając wyłącznie matę do skakania. Właśnie z tego względu uznaje się ją za lepszą, ponieważ nie pozostawia możliwości trafienia stopą w sprężyny. Taka siatka chroni więc przed zaplątaniem w szczeliny, a także przed bolesnym skokiem na metalowe elementy. Natomiast siatka zewnętrzna montowana jest dalej, za sprężynami, sięgając zewnętrznych słupków. Rzeczywiście, w tym przypadku istnieje ryzyko uderzenia w sprężyny, jednak ten wybór ma również swoje zalety. Po pierwsze, w ten sposób poszerza się powierzchnię użytkową. Po drugie, można zastosować odpowiednie akcesoria, dzięki którym ciała będą w pełni chronione.

Zobacz również:

Jak założyć siatkę do trampoliny?

Niezależnie od tego, na jaką siatkę do trampoliny padnie wybór, trzeba pamiętać o rzetelnym wykonaniu poszczególnych kroków montażu. Całość może się różnić w zależności od modelu, jednak przede wszystkim warto pamiętać o jednym: powinien zająć się tym ktoś dorosły. Tak naprawdę przyda się również druga osoba, dzięki której proces ten będzie łatwiejszy i dokładniejszy. W pierwszej kolejności należy zająć się montażem stelaża – począwszy od nóg, a skończywszy na skręceniu wszelkich śrub ramy. Następnym etapem jest montaż sprężyn i maty. Każda sprężyna zaopatrzona jest obustronnie w haczyk – jeden przeznaczony do osadzenia w ramie, a drugi – w oczku maty. 

Jeżeli do dyspozycji mamy siatkę zewnętrzną, w tym momencie przychodzi pora na zamocowanie specjalnej osłony na sprężyny. To właśnie ta osłona, zwana również kołnierzem, będzie chroniła użytkowników przed twardością metalu. Może być wypełniona pianką, pozwalającą na wzmocnienie funkcjonalności. Kołnierz chroni również same sprężyny – przed czynnikami zewnętrznymi.

Po realizacji tego kroku, przychodzi czas na założenie siatki do trampoliny. Zazwyczaj przymocowuje się ją do sprężyn oraz ramion, ponadto należy zwrócić uwagę na odpowiednie jej naprężenie. Konieczne jest zamontowanie wszystkich dolnych części słupków na nogach, przy pomocy załączonych w zestawie elementów (śrubek, zaślepek itd.). Wówczas rozkłada się siatkę zabezpieczającą na macie, a następnie wsuwa jej rękawy w górne części poszczególnych słupków. Gdy wszystkie z nich są na miejscu, należy połączyć oba elementy słupków. Dzięki temu możliwe będzie rozłożenie siatki do góry – należy to zrobić równomiernie i ostrożnie.

Natomiast jeśli mamy do czynienia z siatką wewnętrzną, nie jest ona wsuwana na słupki. Zamiast tego, należy przymocować ją do nich za pomocą pasów – bliżej środka. Na dole siatkę zabezpieczającą przymocowujemy do sprężyn – każde ogniwo po kolei. Dodatkowym zabezpieczeniem stabilności statki wewnętrznej są grzybki na słupki. Grzybki nakłada się na samą górę słupka, a do nich przytwierdza górny pas mocujący siatki.

Korzystanie z siatki zabezpieczającej

Czy to wszystko, o czym powinniśmy pamiętać? Nie do końca. Aby trampolina służyła przez długi czas i zapewniała bezpieczeństwo, należy wymienić siatkę po roku jej użytkowania. Ważne jest także prawidłowe korzystanie ze sprzętu – na równej powierzchni oraz z zachowaniem zasad opisanych przez producenta. Nie wolno celowo rzucać się na siatkę, która pełni funkcje zabezpieczające, a nie napędzające. Warto regularnie sprawdzać zużycie poszczególnych elementów, zwłaszcza jeśli są regularnie używane oraz pod częstym wpływem niszczących czynników zewnętrznych. Siatka może być uszkodzona przez zęby i pazury zwierząt, dlatego warto chronić ją przed pupilami domowymi. Zniszczenia mogą wynikać również ze zbyt bliskiego kontaktu z ogniem – grille i ogniska należy organizować z zachowaniem sporego dystansu.