26 maja 2024
Sztuczne kwiaty do nowoczesnego mieszkania?

Sztuczne kwiaty do nowoczesnego mieszkania?

Sztuczne kwiaty do nowoczesnego mieszkania? Jeszcze niedawno sztuczne kwiaty kojarzyły się tylko z dwiema sytuacjami. Pierwsza to oczywiście wiązanki nagrobne. Dzięki wykorzystaniu sztucznych materiałów, takich jak plastik, tego typu ozdoby prezentują się atrakcyjnie przez dłuższy czas niż naturalne rośliny. Drugie skojarzenie natomiast wiąże się z niemodnym wystrojem mieszkań, w których prym wiodą niezachęcające meblościanki. Te skojarzenia są oczywiście słuszne i uzasadnione. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że sztuczne kwiaty aktualnie oferują dużo więcej i mogą skutecznie ozdobić również nowoczesne mieszkanie.

Sztuczne kwiaty niejedno mają imię

Na samym początku musimy uświadomić, że między nowoczesnymi sztucznymi kwiatami a plastikowymi roślinami, które stały lub dalej stoją na ławie w wazonie babci lub cioci istnieje wiele różnic. Po pierwsze w tym drugim wariancie stawiało się przede wszystkim na bardzo dynamiczne i różnokolorowe formy, a nie na jakość. To z kolei prowadziło do tego, że nawet niewprawne oko mogło dostrzec, że badylek rośliny to drucik w plastikowej osłonce, a liście wykonane są z syntetycznego materiału. Takie ozdoby z prawdziwymi roślinami można było pomylić, ale tylko, jeśli patrzyło się na nie z dużej odległości. Nietrudno więc dziwić się, że tego typu dekoracja obecnie nie jest uznawana za element zdobiący mieszkanie, a przykłady takich roślin można spotkać w bardzo tradycyjnych wnętrzach.

W nowoczesnych sztucznych roślinach nacisk położono na to, aby całość jak najbardziej przypominała prawdziwy kwiat. Jeśli jednak nadal mamy wątpliwości dotyczące wyglądu takiej ozdoby, warto udać się do sklepu i skonfrontować swoje odczucia z rzeczywistością. Właściwe w każdym większym sklepie oferującym wyposażenie wnętrz znaleźć można sztuczne i prawdziwe rośliny. Nowoczesne modele są tak podobne do żywych odpowiedników, że trzeba ich dotknąć, podnieść, żeby sprawdzić ich ciężar, żeby przekonać się, że są wykonane z materiałów syntetycznych. Przekonanie się na własne oczy, że sztuczne rośliny są w stanie przepięknie ozdobić pomieszczenie to pierwszy krok. Aby zdecydować się jednak na zakup, warto zdawać sobie sprawę z ich zalet.

Kwiaty a wymagające warunki panujące w mieszkaniu

Sztuczne kwiaty do nowoczesnego mieszkania?
Sztuczne kwiaty do nowoczesnego mieszkania?

Prawdziwe, żywe roślinki potrafią być wymagające. Nierzadko zdarza się, że nasze starania oraz wiedza na temat pielęgnacji nie są gwarancją poprawnego wzrostu kwiat i roślina i tak usycha lub więdnie. Często nie wystarczy odpowiednie podlewanie lub takie ustawienie rośliny, aby miała dostęp do światła. Jeśli regularnie wietrzymy pokój, gdy na zewnątrz jest chłodno, lub po prostu preferujemy mieć w mieszkaniu inną temperaturę niż nasza ulubiona roślina, to po pewnym czasie zauważalnie odbije się to na wyglądzie i zdrowiu kwiatka.  Na szczęście nie musimy rezygnować z ulubionej rośliny i kupować taką, która niespecjalnie trafia w nasz gust, ale lepiej zniesie takie warunki. Możemy bowiem zdecydować się na sztuczny odpowiednik ukochanej ozdoby, cieszyć się jej nieskazitelnym wyglądem i bez wyrzutów sumienia dowolnie wietrzyć pokój i ustawiać komfortową dla siebie temperaturę.

Okoliczności, w których sztuczne roślinki sprawdzą się doskonale, jest jednak więcej. Często pragniemy z pomocą kwiatów doniczkowych ozdobić kuchnię, łazienkę lub przedpokój. Zdarza się jednak, że nie dysponujemy odpowiednią wentylacją lub po prostu podobają się nam rośliny, które niezbyt dobrze reagują na wilgotne, parne środowisko, o które przecież tak łatwo w kuchni i łazience. W przedpokoju z kolei przeważnie panuje mrok i nie ma bezpośredniego dostępu do naturalnego światła. Sztuczne rośliny są odpowiedzią na takie bolączki. Inwestując w takie dodatki, nie musimy martwić się o zmienne temperatury, poziom wilgotności w pomieszczeniu czy nasłonecznienie;  możemy za to po prostu cieszyć się ozdobą, która wygląda niezmiennie atrakcyjne, niezależnie od tego, gdzie stoi.

Sztuczne kwiaty – idealne rozwiązanie dla zapracowanych i dla tych… których nie interesuje doglądanie roślin

Na takie produkty mogą zdecydować się również osoby, które często wyjeżdżają. Jeśli wybywamy z mieszkania na dłużej tylko raz na jakiś czas zazwyczaj znalezienie osoby, która podleje kwiatki, nie jest zbyt trudne. Sprawy komplikują się, gdy prowadzimy na tyle dynamiczny tryb życia, że całe tygodnie, a nawet miesiące zdarza nam się spędzać poza mieszkaniem. Na szczęście taki lifestyle wcale nie oznacza, że nie możemy nadać swojej domowej przestrzeni odrobiny zieleni. Sztuczne kwiaty skutecznie zażegnają ten problem.

Ostatnią grupą osób, o której warto tu wspomnieć, są ludzie zapracowani i tacy, którzy mówią o sobie, że nie mają ręki do kwiatów. Nie ma nic złego w tym, że regularne podlewanie, pamiętanie o zabiegach pielęgnacyjnych i o odpowiednim ułożeniu kwiatka względem promieni słonecznych nie sprawia nam przyjemności. Opieka nad rośliną nie powinna być źródłem stresu albo powodować wyrzutów sumienia. Wyposażając swoje mieszkanie w sztuczne kwiaty, możemy całkowicie zapomnieć o tym, co powoduje u nas te negatywne emocje i po prostu cieszyć się nowoczesnym, pięknie zdobionym wnętrzem.