25 lipca 2024
Plakaty ścienne

Plakaty ścienne

Plakaty ścienne – dziś modne jest dekorowanie nimi ścian, nie tylko pięknie się prezentują i trafiają w gust właściciela wnętrza, ale potrafią też podkreślić mocne strony przestrzeni i ukryć jej słabości. Jakich zasad należy przestrzegać, aby harmonijnie udekorować swoje wnętrze plakatami ściennymi. Dostępnych jest wiele różnych motywów i stylów plakatów, dzięki czemu możesz znaleźć obraz, który odzwierciedla Twój nastrój. Weźmy na przykład nowoczesne wzory geometryczne w kuchni i klasyczną fotografię przyrody w sypialni.

Plakaty na ścianie w harmonii ze sobą

Plakaty mogą być ułożone w grupach obok mebli zgodnie z zasadą wzajemnej harmonii lub mogą być kwadratowe. Obraz czterech prostokątów powinien być umieszczony w pomieszczeniu o wysokim suficie. W zależności od wielkości pomieszczenia możesz zabrać ze sobą sześć lub osiem. Aby wyglądały na całość, umieść je bliżej siebie. Rama plakatu powinna być cienka, a obraz jasny, aby stworzyć efekt za oknem.

Symetria i asymetria w plakatach ściennych

Możesz eksperymentować z tworzeniem kompozycji, mieszając rozmiary i kształty plakatów: symetryczne i asymetryczne. Należy jednak pamiętać o ogólnym stylu i treści. Czasami opcje kontrastu są świetne. W przypadku układu asymetrycznego wybierz plakaty o różnych rozmiarach, ale w jednym motywie. Pamiętaj, aby nie zakłócać kompozycji i aby to zrobić, nie zostawiaj dużych przerw między plakatami. Jeśli chcesz uzyskać symetryczną aranżację, użyj plakatów o tej samej wielkości i ramie. Takie podejście ładnie równoważy wnętrze pokoju, czyniąc je surowym i stabilnym. Aby wizualnie wyrównać plakaty i sprawić, by były lepiej postrzegane, zastanów się, jakich ramek użyć do stworzenia kompozycji. Najlepiej ułożyć je tak, aby pole górne było nieco mniejsze niż pole dolne. Ta opcja jest uważana za najskuteczniejszą w przypadku umieszczania pionowego.

Wyróżnij część pokoju plakatem na ścianie

Za pomocą odpowiednio umieszczonych na ścianach plakatów można zaakcentować strefę wypoczynkową nad narożnikiem. Jeśli chcesz zwiększyć wysokość sufitu, plakat należy umieścić pionowo. Dzięki poziomej pozycji możesz wizualnie zwiększyć długość ściany. Większe plakaty i większe ramki sprawdzą się nad wielkimi meblami, w przeciwnym razie małe obrazki o wąskich ramkach znikną na tym tle. Czarno-białe plakaty ułożone są w asymetrycznym porządku i dobrze prezentują się w biurze nad biurkiem.

Wnętrze jest dobrze rozplanowane dzięki plakatom na ścianie

Plakaty ścienne
Plakaty ścienne

Prawidłowe powieszenie plakatów na ścianie nie jest takie proste. Nieprzyjemne incydenty skręcania wnętrza mogą wystąpić, jeśli nie jesteś wykwalifikowany w obsłudze tego rodzaju dekoracji ściennych. Ulubionym sposobem wieszania plakatów przez projektantów wnętrz jest umieszczanie ich obok siebie na tej samej ścianie w odpowiedniej kolejności lub odwrotnie, w chaotyczny sposób.

Skoreluj również skalę obrazu z otaczającymi obiektami. W środku trzeba wyglądać proporcjonalnie, nie zagubić się na ścianach i nie zmiażdżyć ich skalą. Plakat umożliwia dostosowanie proporcji mebla. Na przykład możesz wizualnie zmniejszyć nieporęczną sofę, umieszczając nad nią zestaw plakatów.

Zwróć uwagę na dekorację ścian, na których umieścisz elementy dekoracyjne. Jasna tapeta z wzorem nie jest najlepszym tłem dla plakatu, ponieważ może rozpraszać. Użyj kontrastowej ramki, jeśli plakat zlewa się z kolorem ściany lub gubi się w jasnym tle. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno naturalne, jak i sztuczne oświetlenie. Najlepiej, jeśli plakat na ścianie jest dobrze oświetlony, ale nie bezpośrednio przed jasnym źródłem światła, które może powodować blaknięcie. Również obecność silnych odbić na szkle może utrudnić obserwację. Umieść plakat przed źródłem światła pod szybą antyrefleksyjną. Istnieje również szkło muzealne, które nie tylko jest antyrefleksyjne, ale także chroni dzieło sztuki przed blaknięciem.

Wskazówki od profesjonalistów

Dekorowanie wnętrza plakatami to wszechstronna i bardzo ekscytująca metoda dekoracji ścian. Ale nawet profesjonalni projektanci czasami potrzebują fachowej pomocy. Na przykład, wybierając oprogramowanie do drukowania plakatów lub drukarkę, którą chcesz zobaczyć w środku. Projektanci wnętrz i architekci współpracują z klientami na etapie przygotowania projektu aranżacji, kładąc duży nacisk na rozwiązania kolorystyczne. Istotną rolę odgrywają również półtony wewnątrz. Aby kolorowy obraz na skalibrowanym ekranie monitora był dokładnie taki sam jak wydrukowany szkic, zalecamy skorzystanie z profesjonalnej drukarki atramentowej.

Druk cyfrowy plakatów wielkoformatowych otwiera nowe możliwości dekoracji domów, biur i kawiarni. Twoje nagie ściany zostaną przekształcone, wystarczy wydrukować urzekający plakat autorski. Możesz szybko i łatwo zamówić plakaty ścienne, tworzyć własne projekty plakatów lub wybierać spośród setek przykładów fraz motywacyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się plakaty przedstawiające architekturę miejską, zwierzęta, przyrodę, elementy samochodów, powrót do PRL-u, krajobrazy, mosty itp.