26 maja 2024
Jak się robi płytki ceramiczne?

Jak się robi płytki ceramiczne?

Jak się robi płytki ceramiczne? Płytki ceramiczne dekoracyjne, jak i płytki podłogowe imitujące drewno cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż pełnią one zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Nie ulega wątpliwości, że szeroki wybór płytek znajdziemy zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Należałoby mieć na uwadze to, iż wybór płytek wymaga starannego przemyślenia.

Pochopne zakupy rzadko kiedy kończą się satysfakcją. Jeżeli jednak dobrze poszukamy, bez wątpienia uda nam się znaleźć ceramiczne płytki spełniające nasze oczekiwania. Ponadto, dobrze jest mieć świadomość tego, w jaki sposób wyrabia się płytki z ceramiki. Okazuje się, że nie jest to proces tak bardzo skomplikowany, jak mogłoby się na pozór wydawać.

Płytki – jak wybrać najlepsze?

Jak się robi płytki ceramiczne?
Jak się robi płytki ceramiczne?

Jak już zaznaczono na wstępie, płytki ceramiczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż znalazły one naprawdę wszechstronne zastosowanie. Popularne są zarówno płytki dekoracyjne do salonu, jak i płytki zewnętrzne drewnopodobne. Wybór płytek powinien być uzależniony przede wszystkim od naszych preferencji. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwania od danego wnętrza. Płytki ceramiczne układamy najczęściej w kuchniach oraz w łazienkach. Często wybieramy je także do salonu bądź pokoju dziennego. Dobrze byłoby zastanowić się nad tym, czy chcemy urządzić dane pomieszczenie nowocześnie, czy też zależy nam na tradycyjnym klimacie. Od tego, jakie wybierzemy płytki całkiem sporo zależy. Ważne jest to, aby kolor płytek odpowiadał naszym preferencjom. Na tym jednak nie koniec. Płytki powinny posiadać również interesujący nas rozmiar. Dość dobrze byłoby, gdyby płytki były także dostępne w korzystnej cenie. Aby jednak znaleźć najlepszą ofertę, będziemy musieli przejrzeć ich całkiem sporo. Na szczęście, do wyboru mamy bardzo wiele sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Co warto wiedzieć o procesie powstawania płytek?

płytki-ceramiczne-outletBez względu na to, czy wybieramy płytki do kuchni, czy też do innego pomieszczenia, dobrze byłoby zastanowić się nad tym, w jaki sposób one powstają. Okazuje się, iż proces powstawania płytek ceramicznych jest dość skomplikowany. Najważniejsze wydaje się być pozyskanie odpowiednich materiałów. Bez nich, płytki ceramiczne nie mogłyby wcale powstać. Jakie więc materiały są najczęściej wykorzystywane do produkcji płytek ceramicznych? Otóż mowa tu przede wszystkim o glinie, talku czy piasku. Warto wspomnieć także o szlachetnych dodatkach mineralnych. Do wymienionych materiałów dodawana jest także woda i wówczas powstaje specjalna masa. Proces, w którym powstaje masa nazywa się ciągnieniem. Na tym oczywiście nie koniec. Kolejnym i chyba najistotniejszym etapem jest wypalanie płytek ceramicznych. Temperatura, w której się je wypala sięga nawet 1000 stopni Celsjusza. Nie ulega wątpliwości, że w procesie powstawania płytek ważne jest także ich pomalowanie oraz dekorowanie. Ma to miejsce rzecz jasna po ich wypaleniu. Niektóre płytki są naprawdę wyjątkowe, ręcznie malowane. Ich dekorowanie zajmuje naprawdę mnóstwo czasu. Nie ulega wątpliwości, że płytki, które możemy zdobyć w większości sklepów nie są tak wyjątkowe. Jeżeli zależy nam na niepowtarzalnych płytkach, będziemy musieli dokonać indywidualnego zamówienia. Należałoby jednak liczyć się z tym, iż takie wyjątkowe i niepowtarzalne płytki mogą okazać się bardzo kosztowne. Warto byłoby mieć tego świadomość.

Zobacz również:

Kupno w sklepie czy w outlecie?

Bez względu na to, czy kupujemy płytki ceramiczne do kuchni, czy też inny rodzaj płytek, musimy zastanowić się nad tym, w jakim właściwie miejscu chcemy dokonać zakupu. Do wyboru mamy oczywiście sklepy internetowe oraz stacjonarne. Co ciekawe, wcale nie musimy dokonywać zakupu w tradycyjnych sklepach czy salonach z płytkami. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się outlety z płytkami ceramicznymi. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, iż płytki w outletach są zdecydowanie tańsze niż płytki w klasycznych sklepach. Nierzadko jednak takie płytki posiadają drobne uszkodzenia, na przykład w postaci rys. Nie są one jednak bardzo widoczne. Nie sposób nie zauważyć, iż płytki, które możemy zakupić w outlecie wcale uszkodzone być nie muszą. Nie jest to absolutnie reguła. Niektóre płytki mogą pochodzić po prostu ze starych kolekcji, które w sklepach się nie wyprzedały. Wówczas trafiają one właśnie do outletu. Nie sposób nie zauważyć, że najlepszym i najbardziej niezawodnym sposobem na znalezienie idealnych płytek będzie przejrzenie kilku bądź nawet kilkunastu różnych ofert. Wówczas szanse na znalezienie najbardziej satysfakcjonującego nas rozwiązania są zdecydowanie największe. Pomocne może okazać się także zapoznanie z opiniami klientów na temat poszczególnych producentów płytek ceramicznych. Im więcej pozytywnych opinii, tym większe szanse, że sięgamy po dobry produkt. Zgubny może okazać się wybór najtańszych płytek. Cena zawsze musi iść w parze z jakością, bo w przeciwnym razie nie mamy zbyt dużych szans na zadowolenie.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl