17 września 2024
Budowa domów drewanianych nad jeziorem

Budowa domów drewanianych nad jeziorem

Budowa domów drewanianych nad jeziorem – obecnie niezwykle modnym i zarazem tanim rozwiązaniem są domy drewniane. Zostały rozpropagowane na początku wśród Kanadyjczyków, by potem z powodzeniem zawojować całą resztę świata. W praktyce domy drewniane są znacznie tańsze od tych murowanych, budowanych tradycyjnymi metodami. Nie ma właściwie porównania, dom drewniany postawić możemy w ciągu kilku miesięcy, a z murowanym zmagać się trzeba znacznie dłużej.

Nierzadko, stawiając domy murowane, zmuszeni jesteśmy w wielu momentach przystopować ze wszelkimi pracami, ponieważ nieoczekiwanie okazuje się, że nie ma funduszy na dalsze etapy wicia gniazdka i trzeba wszelkie prace odłożyć na później. W przypadku domów drewnianych nie ma takiego problemu, inwestycja pod względem kosztów określona jest od początku do końca przez przedsiębiorstwo budowlane stawiające takie domki na zamówienie po niezwykle korzystnych cenach. Cena podana w umowie nie ma już żadnych dodatkowych kosztów, dlatego w czasie prac budowlanych nie będziemy w żaden sposób zaskoczeni.

Wybieramy lokalizację naszego domu drewnianego

Budowa domów drewanianych nad jeziorem
Budowa domów drewanianych nad jeziorem

Profesjonalnie wykonane domy drewniane mogą zostać postawione w różnych warunkach przyrody, ale najefektywniej prezentują się przy zbiornikach wodnych. Taki dom drewniany posiadać chciałby każdy człowiek utrudzony pracą w obciążonym smogiem mieście. Najbogatsi mogą sobie pozwolić na domy drewniane na wsiach i w leśnych głuszach, gdzie uciekają od miejskiego zgiełku i chaosu. Sąsiedztwo z pobliskim jeziorem zapewnia niezmącony niczym kontakt z naturą. Nie do przecenienia jest też zdrowe powietrze. Taki dom drewniany na wsi powinna posiadać każda rodzina borykająca się z alergiami i wszelkimi dolegliwościami dróg oddechowych. Przebywanie choć przez kilka dni w okolicach przyrody, w domach drewnianych jako miejscach zakwaterowania, pozwala w krótkim czasie podreperować stan własnego zdrowia. Jeśli zbudujemy dom drewniany tam, gdzie nie ma rozległego jeziora, zawsze można postarać się o stworzenie choćby małej wielkości oczka wodnego. To niby nie to samo, ale też będzie to jakaś namiastka zbiornika wodnego.

Z jakiego drewna domy drewniane są najsolidniejsze?

Na domy drewniane wykorzystuje się drewno różnego rodzaju. Właściwie, z typowo technicznego punktu widzenia, z każdego rodzaju drewna zbudować można przestronny i okazały dom. Najbardziej poleca się drewna mieszane, choć wielu z  nas ze względu na koszta zależy na tym, aby cały dom stworzony został z jednego gatunku surowca. Są więc domy sosnowe, dębowe, bukowe, brzozowe. Wielu zwolenników ekologicznego budownictwa fascynuje stawianie domów z bali, przy minimalnych obróbkach materiałów drewnianych. To też jest jakieś wyjście, jeśli na każdym kroku przy tworzeniu domu patrzymy na koszta. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby do drewnianej oprawy domu wprowadzić także elementy metalowe, choćby w postaci rynien czy wykończeń okiennych. Profesjonalny dom z drewna, choćby utrzymany w góralskim stylu, unika jednak wszystkiego co metalowe. Tutaj drewniane jest dosłownie wszystko, począwszy od powierzchni dachowe, a skończywszy na progu, przez który przechodzimy w momencie wchodzenia do środka.

Polecamy uwadze:

Eksploatacja domów drewnianych

Niewątpliwie, po pewnym czasie użytkowania zaznaczy się w ich wyglądzie. Nawet lakierowane najlepszymi materiałami do krycia drewno wymaga ponownej konserwacji oraz szlifowania zużytej powierzchni. Dobrze zakonserwowane powierzchnie drewniane w domach wewnątrz i na zewnątrz potrafią zachwycać swoim blaskiem przez bardzo długie lata. Średnio raz na pięć lat warto jednak przeprowadzić gruntowny przegląd stanu technicznego i wizualnego domku, by na tej podstawie móc naprawić wszelkie uchybienia techniczne i powstałe zmiany na skutek częstej eksploatacji powierzchni. W takich momentach jako narzędzia do prac naprawczych przydają się mechaniczne szlifierki, a także nowe lakiery oraz farby do krycia oraz konserwacji drewna. Nasze domy drewniane przetrwają bez zarzutu przez wiele lat, gdy odpowiednio zabezpieczymy je przed wilgocią. Dom nie może stać wykończony bez pokrytych warstwami ochronnymi powierzchni zewnętrznych, bo zimne wiatry oraz deszcze wpłyną na zawilgocenie desek. Dobrze będzie też ocieplić taki domek od wewnątrz. Wykorzystuje się do tego przede wszystkim płyty ociepleniowe z tworzyw sztucznych.

Wygoda w każdym miejscu!

Zagospodarowane specjalnie dla turystów domy drewniane pod wynajem zapraszają do wypoczynku o każdej porze roku. Ci, którzy skorzystali z ofert właścicieli gospodarstw agroturystycznych, nierzadko po pewnym czasie sami decydują się na to, aby postawić sobie własny domek tego typu. Pozwolić na to mogą już najmniejsze oszczędności, ponieważ postawienie skromnego domu z drewna nie niesie z sobą tak wielu kosztownych inwestycji i procedur, co stawianie klasycznego domku murowanego. Takie domki nadają się do wygodnego mieszkania stałego lub tymczasowego w górach, nad morzem, nad rzeką, nad jeziorami, w sąsiedztwie lasów, łąk, terenów rezerwatów przyrodniczych. Taki dom postawiony w leśnej głuszy wspaniale odetnie nas od świata, którego możemy mieć co jakiś czas zwyczajnie dosyć.