3 grudnia 2024
Ile waży zabudowa autolawety?

Ile waży zabudowa autolawety?

Ile waży zabudowa autolawety? Świadczenie usług transportowych pojazdem typu autolaweta to niezły pomysł na zarabianie pieniędzy. Nie jest tajemnicą, że niemało samochodów ulega uszkodzeniom, wypadkom. Przewóz autolawetą w takiej sytuacji jest po prostu koniecznością, tym bardziej, że odchodzi się powoli od klasycznego holowania. Zakup autolawety jednak wiąże się dużym wydatkiem. Taki pojazd jednak można jednak zbudować samodzielnie, wykorzystując do tego celu klasycznego i dużo tańszego busa. 

Zestaw do zabudowy nie jest drogi

Na rynku działa wiele firm, produkujących gotowe zestawy pod zabudowę, dzięki którym z pojazdu typu bus autolawetę można zbudować w kilka godzin. Koszt takiego zestawu nie przekracza kilkunastu tysięcy złotych, dostępne są również zestawy kosztujące dużo mniej. Zakup takiego zestawu ma bardzo duży sens, znacznie bowiem skraca czas budowy takiego samochodu. Co więcej, zestaw jest wykonany z elementów dobrej jakości, odpowiednio spasowany, nie ma więc potrzeby docinania czy spawania czegokolwiek. Wiele z nich to zestawy, gdzie do montażu wystarczy komplet kluczy i wiertarka. W zestawie do zabudowy oczywiście odpowiednie otwory są już wykonane, podobne należy wykonać w ramie busa, choć i często to nie jest koniecznością, wiele ram bowiem ma już odpowiednie otwory do zamocowania zabudowy. Kupując taki zestaw, trzeba tylko pamiętać, by nabyć właściwy nie tylko dla danego modelu pojazdu, ale i nawet dla odpowiedniego rocznika, w zależności od rocznika produkcji samochodu, mogą w pojazdach bowiem występować różnice konstrukcyjne.
Taki zestaw jest całkowicie kompletny. Producenci oferują nawet takie dodatki jak koguty z napisem pomoc drogowa, które wystarczy zamocować na dachu i podłączyć.

A może własna konstrukcja?

Ile waży zabudowa autolawety?
Ile waży zabudowa autolawety?

Nic nie stoi rzecz jasna na przeszkodzie, by taką zabudowę wykonać samodzielnie. Wiąże się to jednak ze sporą ilością pracy i kosztami materiału. Nie bez znaczenia jest wiedza techniczna, umiejętność spawania i wykonywania podobnych prac. I w tym przypadku jednak część elementów trzeba będzie kupić lub zlecić ich przygotowanie pod wymiar. Bez względu jednak na to, czy decydujemy się na zakup gotowych elementów czy na wykonanie własnej konstrukcji. trzeba brać pod uwagę ważny parametr, a mianowicie wagę zabudowy. Odpowiedź na pytanie ile waży zabudowa autolawety jest bowiem z kilku powodów bardzo ważna. Każdy kilogram zabudowy to wyższe zużycie paliwa podczas jazdy tym samochodem. Zbyt duża waga autolawety wykonywanej na bazie busa o masie całkowitej do 3.5 tony, może w najlepszym przypadku ograniczyć możliwość transportowania cięższych samochodów, w gorszym zaś uniemożliwić jazdę takim autem, jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B.

Zabudowa autolawety. Waga

Ile waży zabudowa autolawety? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od rodzaju użytych materiałów, wielkości elementów, od tego, czy podłoga w autolawecie będzie pełna czy też nie. Waży też wciągarka, na zainstalowanie której wiele osób się decyduje, ułatwia ona bowiem wciąganie samochodu na lawetę i ściąganie go z niej. Najlżejsza zabudowa to zabudowa aluminiowa. Ten metal w porównaniu np. ze stalą jest bardzo lekki i mocny. Zaletą aluminium jest również to, że autolaweta nie będzie rdzewieć. Niestety na tym kończą się zalety aluminium. Jest fajnym materiałem na zabudowę, niestety dużo droższym niż inne metale. Zabudowa aluminiowa na auto typu bus waży około 230 kilogramów, zabudowa na auto ciężarowe jest rzecz jasna dużo cięższa – waga takiej zabudowy to około 300 kilogramów.

Ile waży zabudowa autolawety z cięższych materiałów? Przy zabudowywaniu samochodu typu bus trzeba liczyć się z wagą około 300 kg. Przy ciężarówkach dużo więcej. Oczywiście samodzielnie wykonując zabudowę autolawety ma się spory wpływ na wagę. Już zmiana profili na nieco cieńsze lub zmiana profili na profile o innym przekroju może spowodować oszczędności wagi przekraczające 100 kg. Decydując się na jak najlżejszą zabudowę autolawety trzeba jednak pamiętać o jednym – autolaweta musi znosić duże obciążenia. Użycie zbyt delikatnych materiałów może spowodować, że poszczególne elementy zabudowy z czasem będą pękać lub się wyginać. Fajnym pomysłem na zbudowanie lekkiej autolawety jest wykorzystanie drewna na podłogę. Oczywiście drewna odpowiedniej grubości i zabezpieczonego przed wchłanianiem wilgoci, która znacznie zwiększy ciężar pojazdu.

Dlaczego waga zabudowy ma znaczenie?

Dlaczego tak ważne jest ile waży zabudowa autolawety? Pomijając wagę pojazdu i związane z nią koszty zużycia paliwa jest istotna z uwagi na dopuszczalną ładowność pojazdu. Szczególnie ważne jest to przy pojazdach typu bus, z maksymalną masa całkowitą do 3.5 tony. Sam samochód waży około 1200-1400 kg. zabudowa kolejne 200-300 kg. Każdy dodatkowy kilogram masy zabudowy ograniczać będzie dopuszczalną ładowność a więc uniemożliwi przewożenie taką autolawetą cięższych pojazdów, a więc i możliwości zarobku. Teoretycznie i takie samochody są w stanie przewieźć cięższy ładunek, jednak w przypadku kontroli Policji lub ITD może to się skończyć dość dużym mandatem i zakazem dalszej jazdy. Bez względu więc czy decydujemy się na zakup gotowych elementów do zabudowy autolawety czy taką zabudowę chcemy wykonać sami, koniecznie trzeba zwracać uwagę na wagę zabudowy do autolawety. To bardzo ważne.