26 kwietnia 2024
Fotowoltaika - ile to kosztuje i czy się opłaca?

Fotowoltaika – ile to kosztuje i czy się opłaca?

Fotowoltaika – ile to kosztuje i czy się opłaca? Podróżując po Polsce coraz częściej natykamy się na umieszczone na dachach panele słoneczne, które pojawiają się w miastach i miasteczkach całego kraju. Instalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejsze ze względu na oszczędności, które można dzięki nim zyskać. Oszczędzanie na kosztach energii elektrycznej to jednak nie wszystko – wiele osób docenia także dbałość o środowisko naturalne. Wielu z nas wciąż jeszcze zastanawia się jakie koszta należy ponieść, aby cieszyć się fotowoltaiką we własnym domu lub firmie. Z tego artykułu dowiesz się ile kosztuje fotowoltaika. 

Instalacja fotowoltaiczna – jak to działa?

Fotowoltaika, którą w skrócie myślowym określa się czasami panelami fotowoltaicznymi to w istocie instalacja, która służy do zamiany energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która płynie w naszych gniazdkach i z której korzystamy na co dzień. Najbardziej charakterystycznym elementem całej instalacji, a jednocześnie takim, który jest najbardziej widoczny są panele słoneczne umieszczane na dachach. Specjaliści podłączają zestaw fotowoltaiczny do instalacji elektrycznej w naszym budynku, dzięki temu zyskujemy stały dostęp do nieskończonej energii słonecznej. Energia, którą zyskujemy z promieni słonecznych za pomocą instalacji fotowoltaicznej może być wykorzystywana na bardzo różne sposoby. Może ona być zużywana na bieżąco, magazynowana. a nawet wystawiania na sprzedaż. Dlaczego coraz więcej osób korzysta z fotowoltaiki? Wynika to przede wszystkim z realnych oszczędności, które można pozyskać z niższych rachunków za prąd. Tani prąd może być przez nas wykorzystywany na różne sposoby, które zapewnia fotowoltaika. Ile to kosztuje? Wszystko zależy od wielkości inwestycji. Jednak zagospodarowany prąd z powodzeniem może być używany do ogrzewania domu albo pozyskiwania ciepłej wody.

Sprawdź również:

Czy fotowoltaika się opłaca?

Każdy, kto rozważa zainstalowanie w swoim domu instalacji fotowoltaicznej, decyduje się na to przede wszystkim ze względu na realne oszczędności, które można pozyskać na rachunkach za prąd. Rzadko jednak myślimy o konkretnych kwotach, jakie można zaoszczędzić za pomocą fotowoltaiki – ile to kosztuje i ile możemy zaoszczędzić? Warto zaznaczyć, że instalacja paneli słonecznych generuje natychmiastową ulgę finansową w postaci niższych rachunków za prąd. Czy fotowoltaika działa tak samo przez cały rok? Najwięcej promieni słonecznych w naszym klimacie uzyskujemy oczywiście latem, nie oznacza to jednak, że z fotowoltaiki możemy korzystać jedynie w miesiącach letnich. Nadmiar energii gromadzony jest latem, a ona sama zostaje odprowadzona do sieci, a do naszych gniazdek trafia w czasie, kiedy z powodu naszego klimatu i pogody, słońca jest mniej. Obniża to znacznie koszta rachunków za prąd. Zazwyczaj płacić musimy jedynie za tak zwane koszta stałe, czyli – w skali miesiąca jest to około kilkunastu złotych. Widać więc, że oszczędności finansowe są naprawdę znaczne. Warto jednak zaznaczyć, że instalacja fotowoltaiczna to nie tylko ulga dla portfela, ale także dla naszego środowiska naturalnego. To odnawialne, niewyczerpalne i całkowicie ekologiczne źródło energii, które popularne jest w bardzo wielu krajach zachodnich. 

Fotowoltaika – ile to kosztuje?

Fotowoltaika - ile to kosztuje i czy się opłaca?
Fotowoltaika – ile to kosztuje i czy się opłaca?

Dla wszystkich osób, które chcą oszczędzać na energii elektrycznej i dbać o nasza planetę naturalnym wyborem jest fotowoltaika – ile to kosztuje? Z tym pytaniem spotykamy się za każdym razem, kiedy dopuszczamy do siebie możliwość skorzystania z tego rozwiązania. Niezaprzeczalny jest fakt, że korzyści z paneli fotowoltaicznych są naprawdę widoczne i odczuwalne. Jednocześnie instalacja jest naprawdę sporym kosztem, szczególnie dla pojedynczego gospodarstwa domowego. Mimo wszystko ciężko wyrazić jak bardzo opłacalną inwestycją jest fotowoltaika. Ile to kosztuje? Wszystko zależy oczywiście od wielkości instalacji. W kwestii standardowego gospodarstwa domowego potrzeba mniej więcej mocy szczytowej, która ogranicza się do około 5 kWp. Na średniej wielkości dach w domu jednorodzinnym potrzebnych jest około piętnastu paneli słonecznych. Ich koszt wynosi mniej więcej dziesięciu tysięcy złotych. Same panele to jednak nie wszystko, musimy doliczyć także koszta tak zwanego falownika, który odpowiada za zamianę parametrów prądu. Dodatkowym wydatkiem są wszelkiego rodzaju dodatki akcesoria i elementy konieczne do montażu, ale także sam montaż. Całość w przybliżeniu może wynieść nas około dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Fotowoltaika nie jest tanim rozwiązaniem i dla wielu osób wydaje się kosztem nie do przeskoczenia. Warto jednak zaznaczyć, że jest to inwestycja, która generuje bardzo dużo oszczędności i która – ze względu na same niższe rachunki za prąd – może zwrócić się już w okresie od pięciu do ośmiu lat. Generowanie własnej energii odnawialnej to nie tylko ogromna wolność, ale także poczucie dbałości o środowisko naturalne. Fotowoltaika pozwala na pełną niezależność a także słynie z bezawaryjności. Panele zamieszczone na Zachodzie mają w tym momencie nawet po czterdzieści lat.