30 kwietnia 2024
Jak wiązać chusty do noszenia dzieci?

Jak wiązać chusty do noszenia dzieci?

Poprawne ułożenie malucha w chuście wymaga znajomości kilku zasad i wprawy, ale kiedy dojdziemy do wprawy, taki sposób noszenia dziecka pozwala na obopólne poczucie komfortu. Ruchy podczas noszenia dziecka przypominają kołysanie, co uspokaja dziecko, trenuje się też jego zmysł równowagi. Prawidłowo wykonane wiązanie przypomina noworodkowi pozycję w łonie matki. Bliski kontakt z niemowlęciem pomaga w wytworzeniu szczególnej więzi.

Chusty do noszenia dzieci – umiejętność wiązania

Prawidłowo zawiązana chusta do noszenia dziecka nie wymaga użycia rąk do jego przytrzymywania, powinna być również zawiązana stosunkowo ciasno, aby ciężar niemowlęcia rozkładał się równomiernie. Odpowiednia wysokość dziecka jest wtedy, kiedy możemy dosięgnąć ustami główki, po pochyleniu się do przodu niemowlę powinno nadal dotykać ciała opiekuna, nie może tworzyć się przerwa między nim a osobą noszącą.
Podczas wiązania chusty dla dzieci używa się kilku rodzajów węzłów. Najważniejszy jest węzeł płaski i przesuwny. Węzeł przesuwny umożliwia modyfikację ułożenia dziecka, pozwala także dopasować odpowiednie napięcie materiału, kiedy maluch jest już w środku. Natomiast węzeł płaski to węzeł podwójny, który jest używany do zabezpieczenia, stosowany na końcu całego etapu wiązania chusty, najwygodniej kiedy jest umieszczony na plecach, ponieważ wtedy nie uciska. 

Rodzaje wiązania chust do noszenia dzieci

Chusty do noszenia dzieci mogą być wiązane na różne sposoby w zależności od ich wieku i wagi, najlepszym wiązaniem chusty dla niemowlaka jest kangurek. Właściwa pozycja noworodka w chuście musi mieć na uwadze:
 –  zachowanie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa w kształcie litery C,
 – odpowiednie zgięcie nóżek w stawach biodrowych, kolanka powinny znajdować się na wysokości pępka dziecka. 

Chusta wiązana w pozycji kangurka sprzyja właściwej i naturalnej pozycji dziecka. Kształt chusty dla noworodka układanej w taki sposób  przypomina literę U, dzięki czemu wspomaga właściwą pozycję miednicy, stawów biodrowych, kręgosłupa i nóg. Inne rodzaje wiązań chusty do noszenia dziecka to między innymi:
 – kieszonka, można w niej nosić mniejsze, jak i większe dzieci, jest to wiązanie łatwiejsze, ponieważ chusta przebiega  w inny sposób niż w kangurku,
 – koala, dobre rozwiązanie dla dzieci, które samodzielnie trzymają główkę, można łatwo wyjąć i włożyć dziecko z powrotem,
 – plecak prosty, dla większych dzieci, dobrze sprawdza się w przypadku długich pieszych wędrówek, noszenie na plecach jest korzystne dla osoby noszącej,
 – na biodrze, to wiązanie, w którym można komfortowo nosić dziecko od czwartego miesiąca życia, zapewnia idealną, ergonomiczną postawę i umożliwia jednoczesne opiekowanie się maleństwem oraz wykonywanie obowiązków domowych.

Każdy rodzaj noszenia dziecka może zakończyć się urazami, jeśli nie jest wykonany odpowiednio i dopasowany do aktualnego rozwoju układu mięśniowo – szkieletowego.

Czy dziecko może być noszone w chuście od pierwszych dni życia?

W okresie noworodkowym mięśnie szyi i grzbietu są naturalnie słabsze i nie zapewniają odpowiedniej ochrony dla kręgosłupa. Musimy zawsze podtrzymać tę część ciała, zanim dziecko będzie mogło samodzielnie trzymać główkę. Optymalnie zawiązana chusta do noszenia noworodka umożliwia właściwe trzymanie główki, zapobiegając jej odchyleniu i równocześnie amortyzuje kręgosłup. Ręce rodzica nie są ciągle zajęte przytrzymywaniem główki, pozycja nóżek niemowlęcia zapobiega powstawaniu dysplazji stawów biodrowych. Chusty dla dzieci umożliwiają kontakt z ciałem rodzica, słychać bicie jego serca, co zapewnia świadomość bezpieczeństwa, ważną dla ogólnego rozwoju dziecka. Obecnie uznaje się, że pierwsze trzy miesiące dziecka traktuje się jako kontynuację ” fizjologicznego wcześniactwa”. Narządy dziecka nie są jeszcze w pełni dojrzałe, a noworodki mają najbardziej rozwinięty zmysł dotyku, dlatego najważniejszy w tym okresie jest kontakt fizyczny. Chusty dla dzieci okazują się bardzo pomocne w zaspokojenia potrzeby dotyku, ponieważ ciągle noszenie noworodka na rękach jest praktycznie niewykonalne. Dziecko otulone w chuście na brzuchu mamy, odczuwa ciepło rodzica, co wspiera pracę i rozwój jego narządów wewnętrznych, może też lepiej odczuwać granice swojego ciała i rozwijać zmysł kinestetyczny.

Chusta do noszenia noworodka może być stosowana już od pierwszych dni życia dziecka. Trzeba tylko dostosować rodzaj wiązania chusty do wieku dziecka. Do siódmego miesiąca życia dziecka dobrze jest używać chusty tkanej i kółkowej. W tym wieku maluch powinien być zawsze noszony z przodu, aby można było w pełni go obserwować i kontrolować. Natomiast, kiedy dziecko już samo trzyma główkę i samodzielnie siada, można rozważyć chustowanie z tyłu ciała, na plecach.

Jest wiele miejsc, gdzie możemy przepraktykować wiązanie chusty do noszenia dzieci, są to strony www i filmiki z poradami w internecie, specjalne kursy i warsztaty. Informacji udzielą też chętnie znajomi, którzy nosili swoje dzieci w taki sposób, mogą też nam dokładnie zademonstrować technikę wiązania chusty.