8 czerwca 2023
Must have podologa – preparaty zabiegowe

Must have podologa – preparaty zabiegowe

Must have podologa – preparaty zabiegowe – problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci do gabinetów podologicznych, są dość różnorodne. Dolegliwości mogą mieć charakter nadmiernie zrogowaciałej skóry, odcisków czy bardziej poważnych schorzeń, jak infekcja grzybicza czy wrastający paznokieć. Do każdego zabiegu podolog musi odpowiednio przygotować opracowywane miejsce. W związku z tym potrzebuje zarówno ogólnych preparatów (wykorzystywanych przy każdym zabiegu), jak i nieco bardziej zawężonych (używanych np. wyłącznie przy rekonstrukcji paznokcia).  Jakie zabiegi wykonuje podolog? Jakich preparatów zabiegowych potrzebuje? 

Podolog – w jakich problemach może pomóc?

Podolog to specjalista zajmujący się schorzeniami i dolegliwościami w obrębie stóp. Dotyczy to zarówno samego naskórka, jak i paznokci. Pacjenci zgłaszający się do gabinetów podologicznych najczęściej mają dolegliwości w postaci:

  • infekcji grzybiczej,
  • wrastających paznokci,
  • onycholizy paznokci,
  • nagniotków, modzeli, odcisków;
  • pękających pięt,
  • przesuszonej i rogowaciejącej skóry stóp.

Częstymi pacjentami gabinetu podologicznego są również diabetycy. Cukrzyca wiąże się z rozwojem tzw. stopy cukrzycowej, co sprawia, że ta grupa pacjentów musi być pod stałą opieką podologa. W innym przypadku na skórze stóp mogą pojawiać się rany, owrzodzenia, infekcje czy odciski, których chorzy nie są świadomi. Zaniedbanie może skończyć się nawet amputacją kończyny.

 

Infekcja grzybicza

Jest to najczęstszy rodzaj infekcji atakującej skórę stóp. Jej przyczyną są dermatofity posiadające zdolność do rozprzestrzeniania się. Dodatkowo środowisko skóry stóp sprzyja ich namnażaniu się – jest ciepłe i wilgotne. W związku z tym do infekcji grzybiczej przyczynić się może brak odpowiedniej higieny oraz pożyczanie lub współdzielenie przedmiotów z innymi osobami. Jednym z zabiegów wykonywanych przez podologa przy infekcji grzybiczej jest mechaniczne oczyszczanie paznokci.

Wrastające paznokcie

O wrastającym paznokci mówi się wówczas, gdy jego boczna krawędź zaczyna wrastać w otaczające ją wały paznokciowe. Do zaburzeń prawidłowego kierunku wzrostu paznokcia przyczynia się przede wszystkim źle dopasowane obuwie (za ciasne), nadwaga, deformacje w obrębie stóp i niektóre choroby (np. cukrzyca). Podolog aplikuje klamrę lub wykorzystuje metodę Arkady do nakierowania paznokcia na właściwy wzrost.

Onycholiza paznokci

Onycholiza paznokci jest schorzeniem, w którym dochodzi do odwarstwiania się płytki paznokciowej – odkleja się ona od łożyska. Przyczyną najczęściej jest ciasne obuwie oraz urazy w obrębie płytki paznokciowej. Podolog w tym przypadku dokonuje rekonstrukcji płytki paznokciowej.

Pękające pięty, przesuszona i rogowaciejąca skóra

To bardzo częsty problem pacjentów, który wynika ze specyfiki skóry stóp (brak gruczołów łojowych). W leczeniu tych dolegliwości skuteczna jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja oraz regularnie wykonywany pedicure podologiczny.

Których preparatów podolog używa przed zabiegiem?

Preparaty stosowane przed przystąpieniem do zabiegu mają przede wszystkim na celu zmiękczenie opracowywanego miejsca – naskórka bądź płytki paznokciowej. Przed wykonaniem zabiegu potrzebne są również preparaty oczyszczające, odkażające i dezynfekujące opracowywane miejsce.

Preparaty zmiękczające

Płyn zmiękczający naskórek zawiera mocznik w stężeniu 20%, który szybko zmiękcza skórę – po kilku sekundach można już usunąć zrogowaciały naskórek za pomocą skalpela. Dobrym wyborem jest również spray o potrójnym działaniu: dezynfekujący, zmiękczający naskórek i działający ochronnie. Sprawdza się szczególnie przed usuwaniem hiperkeratoz. Płyn zmiękczający paznokcie pozwala odpowiednio przygotować płytkę do opracowywania. Preparat posiada substancje silnie zmiękczające paznokieć, dzięki czemu już po kilku minutach od jego aplikacji, można rozpocząć zabieg.

Odkażanie

Biozgodny preparat do odkażania skóry jest niezwykle przydatny w sytuacji skaleczeń, ran czy owrzodzeń na stopie pacjenta. Płyn ma działanie antybakteryjne i nie podrażnia. Przydatny jest również płyn znieczulający, którego warto używać przed bolesnymi zabiegami.

Jakich preparatów podolog używa w trakcie zabiegu?

Must have podologa – preparaty zabiegowe
Must have podologa – preparaty zabiegowe

W trakcie zabiegu podolog korzysta przede wszystkim z preparatów ukierunkowanych na poradzenie sobie z danym problemem. Jest jednak grupa środków, która przydaje się podczas każdego zabiegu. Przede wszystkim warto mieć pod ręką preparat do tamowania krwawienia, który działa obkurczająco na naczynia krwionośne, czym zmniejsza obrzęk i hamuje krwawienie (do którego może dojść np. w trakcie usuwania wrastających paznokci). Preparat działa w ciągu kilku sekund, co pozwala szybko wrócić do pracy. W trakcie zabiegu rekonstrukcji paznokci warto zaaplikować preparat przeciwgrzybiczy.

Jakich preparatów po zabiegu używa podolog?

Po zabiegu należy przede wszystkim zaaplikować na skórę pacjenta preparat łagodzący podrażnienia. Posiada on m.in. pantenol, alantoinę oraz olejek z drzewa herbacianego. Dzięki temu nawilża i regeneruje naskórek, chroni go przed utratą wody i łagodzi podrażnienia. Obecność olejku herbacianego odkaża skórę.