27 kwietnia 2024
Przegląd największych zalet płyt ceramicznych - czy warto na nie postawić?

Przegląd największych zalet płyt ceramicznych – czy warto na nie postawić?

Przegląd największych zalet płyt ceramicznych – czy warto na nie postawić? Upodobania i trendy względem wyposażenia pomieszczeń w domach i mieszkaniach zmieniają się wraz z czasem oraz, oczywiście, postępem technologicznym. To, co jeszcze kilkanaście lat temu mogło wydawać się abstrakcją, dziś jest nie tylko czymś możliwym do zaimplementowania, ale i standardem, który wyparł klasykę. Jedną z takich rzeczy są płyty ceramiczne. Jakie są zalety wprowadzenia ich do własnej kuchni? Czym się cechują i czy rzeczywiście warto na nie postawić? O tym wszystkim opowiemy w naszym krótkim artykule.

Płyty ceramiczne – czym tak właściwie są?

Przegląd największych zalet płyt ceramicznych - czy warto na nie postawić?
Przegląd największych zalet płyt ceramicznych – czy warto na nie postawić?

Płyty ceramiczne stanowią urządzenia elektryczne (a zatem wymagające podłączenia do prądu) pełniące rolę kuchenki. Gotowanie za ich pośrednictwem odbywa się bez udziału ognia i gazu, po prostu poprzez postawienie na nich naczyń, które (i których zawartość) chce się podgrzać. Płyty ceramiczne cechują się stosunkowo nieskomplikowaną budową – w ich wnętrzu umiejscowione są specjalne grzałki, które podgrzewają ich powierzchnię (a najczęściej wybrane i wskazane na płycie jej fragmenty) do określonej temperatury.

5 największych zalet płyt ceramicznych

Płyty ceramiczne nie bez powodu stają się coraz częstszym elementem wyposażenia polskich kuchni. Wynika to przede wszystkim z ich praktyczności, ale i tego, że wydają się być naturalnym kierunkiem rozwoju swojej niszy, zastępujących bardziej klasyczne, ale mniej ekonomiczne i przyjazne środowisku alternatywy. Poniżej przedstawiamy pięć ich zalet, które czynią je świetnym wyborem, często lepszym od ich głównych konkurentów – cieszących się równie dużym zainteresowaniem płyt indukcyjnych.

1. Grzeją w bardzo szybkim tempie

Płyty ceramiczne są niemal bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o szybkość nagrzewania się. Nie każą na siebie długo czekać, a osiągniecie oczekiwanej przez nas temperatury (wskazywanej przez nas na specjalnym dotykowym wyświetlaczu) zajmuje im zaledwie kilka – kilkanaście sekund (zależnie od konkretnego ich modelu). Jeżeli płyta, na którą się zdecydowaliśmy posiada tak zwane pola halogenowe, proces ten trwa jeszcze szybciej i nie zajmuje więcej niż pięć sekund (dwa razy mniej, niż w standardzie).

2. Wyglądają przepięknie

Choć płyty ceramiczne często są porównywane do tych indukcyjnych (które są tańsze i znacznie bardziej powszechne), ich wygląd jest od nich znacznie bardziej prestiżowy – właśnie ze względu na zastosowanie ceramiki. Same w sobie prezentują się więc wybornie, doskonale uzupełniając bardziej nowoczesne wnętrza, ale pasują również do tych zaaranżowanych w stylu klasycznych. Płyty można dostać w kilku różnych wersjach kolorystycznych, przy czym zdecydowanie najpopularniejsze są czarne i białe.

3. Nie posiadają skomplikowanej budowy

Płyty ceramiczne zbudowane są w bardzo prosty sposób, który gwarantuje im niezawodność działania i to, że z łatwością zrozumiemy mechanizmy kryjące się za ich działaniem. Ich budowa opiera się na grzałkach w kształcie spirali, która osadzona jest tuż pod powierzchnią płyty, a w chwili jej włączenia nagrzewa się do takiego stopnia, by móc w efektywny sposób przekazać całą swoją energię płycie grzewczej znajdującej się tuż nad nią. Prosta budowa wyróżnia płyty ceramiczne na tle ich głównych “konkurentów”, a zatem płyt indukcyjnych, które są bardziej skomplikowane (co z kolei niesie ze sobą wiele konsekwencji, w tym te związane z awaryjnością).

4. Są łatwe w naprawie

Z uwagi na fakt, że płyty ceramiczne są zbudowane w sposób bardzo prosty, o czym wspomnieliśmy powyżej, ich naprawa nie wymaga ogromnych umiejętności, ani też dużych nakładów finansowych, a sprowadza się zwykle do wymiany grzałki. Mimo wszystko jednak płyty tego typu wyróżniają się tym, że są praktycznie bezawaryjne oraz mogą działać nieprzerwanie przez kilka lat (a któż korzysta z nich nieprzerwanie?).

5. Nie wymagają od nas zakupu nowych naczyń

Płyty indukcyjne większość ludzi kojarzy z koniecznością zakupu specjalnych naczyń, garnków, rondli i wielu innych, przystosowanych właśnie do bycia obsługiwanymi przez system indukcji. W ich przypadku “zwykłe”, standardowe i klasyczne garnki po prostu nie będą się nagrzewać. Zgoła odmienna sytuacja występuje w przypadku płyt ceramicznych, na których można umiejscowić dowolny garnek bez obawy o to, że nie zostanie on rozgrzany, a system przestanie przez niego działać. Prowadzi to do ogromnych oszczędności i daje nam ogromną swobodę wyboru właśnie w kontekście tego, w czym chcemy finalnie gotować nasze posiłki.

Podsumowanie

Płyty ceramiczne stanowią rzecz, bez których wiele osób nie wyobrażałbym sobie współcześnie życia. Wysoka kultura pracy oraz komfort użytkowania sprawiają, że stanowią wybór nie tylko nowoczesny i przyjemny w eksploatacji, ale i rozsądny i po prostu spełniający wszelkie swoje założenia. Jeżeli więc cenimy sobie wygodę, ale i użyteczność, a nasze wnętrze chcemy uczynić nowoczesnym, powinniśmy postawić właśnie na nie. Zwłaszcza, że nie będzie się to wiązać z olbrzymim wydatkiem, a będzie w stanie w znaczącym stopniu podnieść komfort naszego życia.