Zdalne możliwości pracy z domu – blaski i cienie – praca zdalna wykonywana w zaciszu domowym, wielu osobom wydaje się być szczytem marzeń i zwieńczeniem wielu lat kariery. Niestety praca zdalna z domu, oprócz niezaprzeczalnych korzyści, swobody oraz dużej wygody jaką daje, ma także gorsze strony i wymaga doskonałej organizacji. Pracować zdalnie można na wiele sposobów i najważniejsze to skupić na się na własnych możliwościach oraz predyspozycjach do określonych zadań, jak na przykład transkrypcje, do których trzeba mieć cierpliwość i wykazywać się dużym skupieniem.
Organizacja czasu
Pracując na etacie w większym biurze wśród ludzi, organizacja czasu przeznaczonego na pracę nie sprawia zazwyczaj większych kłopotów. Choć nie zawsze wszyscy pracownicy mają dobry dzień i dużo chęci na pracę i obowiązki zawodowe, to jednak obecność innych, którzy skupiają się na własnych zadaniach jest w pewien sposób motywująca. Niestety pracując w domu nie zawsze organizacja czasu pracy jest prosta. Bardzo często wiele rzeczy rozprasza i powoduje dekoncentrację nawet na kilkadziesiąt minut. Natomiast do wykonania swoich obowiązków zawodowych potrzebna jest pełna koncentracja i skupienie uwagi wyłącznie na tym jednym zadaniu. Na przykład transkrypcje wykonywane na zlecenie wymagają ogromnego skupienia w pracy i dlatego też doskonałej organizacji czasu przeznaczonego na to zajęcie. Transkrypcje to inaczej pisemny zapis nagrań dźwiękowych, takich jak wywiady, podcasty lub jeszcze inne formy przekazu mówionego. Aby więc transkrypcje zostały wykonane prawidłowo i bezbłędnie, potrzebne jest pełne skupienie uwagi, słuchanie i zapisywanie wszystkiego w niezmienionej formie. Czas na wykonywanie obowiązków zawodowych w domu nie musi być taki jak w biurze. Zdecydowanie najważniejsza jest efektywność i jeśli wszystkie zadania zostaną wykonane w krótszym czasie niż osiem godzin, resztę dnia można poświęcić na prywatne życie. Jednak marnowanie zbyt dużej ilości czasu na obowiązki domowe, tym samym zaniedbując pracę, może przynieść nieoczekiwane sytuacje, takie jak zarywanie nocy, aby dokończyć swoje projekty i zlecenia.
Organizacja miejsca pracy
Pracę zdalną, która odbywa się przy pomocy laptopa lub telefonu, może być wykonywana nawet z poziomu łóżka. Jednak nie jest to najlepszy sposób na sumienność i co najważniejsze efektywność. Przebywanie cały dzień w łóżku nie kojarzy się z pracą i obowiązkami zawodowymi, dlatego doskonałym pomysłem jest wykorzystywanie nawet małego kawałka przestrzeni w swoich wnętrzach na postawienie biurka i stworzenie tym samym osobnego stanowiska pracy. Zasiadając do biurka stworzy się odpowiednią atmosferę sprzyjającą pracy zawodowej, ponieważ miejsce to nie będzie kojarzyć się z żadnymi innymi obowiązkami czy aktywnościami. Biurko przeznaczone do pracy nie powinno być także zawalone zbędnymi przedmiotami, które jedynie będą zajmowały miejsce. Tworząc transkrypcje bardzo często wykorzystuje się więcej niż jeden sprzęt elektroniczny, na przykład laptop do zapisywania, natomiast telefon lub tablet odsłuchiwania materiałów dźwiękowych. Tym samym mając biurko zajęte przez inne przedmioty, tworzy się chaos i często brak miejsca na potrzebne rzeczy. Zorganizowanie osobnego miejsca pracy we własnym domu oznacza więc nie tylko postawienie dodatkowego biurka, lecz przede wszystkim traktowanie go jako stanowisko do pracy zawodowej, a nie dodatkowy mebel na przechowywanie bibelotów.
Rozpraszacze
Pracując w domu niestety można narazić się na wiele rozpraszaczy, które znacznie skuteczniej przyciągają uwagę, niż obowiązki zawodowe. Rozpraszaczami nie są tylko telefony oraz internet, lecz także telewizja lub wszelkiego rodzaju hałasy docierające do mieszkania. Tym samym znacznie trudniej jest się skupić na wykonywanych zadaniach, niż podczas pracy w biurze, gdzie wszystkie te rozpraszacze są nieobecne lub maksymalnie zminimalizowane. Ciężko jest także wykonywać pracę, gdy w kuchni gotuje się obiad, a w łazience pralka ogłasza zakończenie cyklu prania. Tego typu sytuacje, choć wymagają najczęściej zaledwie kilkunastu minut zaangażowania, mogą skutecznie wybić z rytmu pracy nawet na kilka godzin. Poddając się temu, można stracić mnóstwo czasu w ciągu dnia lub nawet nie wykonać wszystkich zleceń i projektów zawodowych. Najkorzystniejszą metodą, która pozwoli na skupienie pełnej uwagi jedynie na pracy, jest wyznaczenie sobie konkretnych godzin, tak jak robi się to w biurach. Praca w określonych godzinach powinna być całkowicie pozbawiona dodatkowych rozpraszaczy, dzięki czemu będzie efektywna. Myśli o przyjemnej pracy z ulubionym serialem w tle, należy pozostawić jedynie w sferze marzeń, a na co dzień korzystać z bardziej realnych i efektywnych rozwiązań.
Praca zdalna z pewnością jest doskonałą alternatywą dla wielu pracowników i firm. Transkrypcje lub inne tego typu zadania nie muszą być koniecznie wykonywane w biurze. Jednak zanim zapadną decyzje o zmianie trybu pracy na zdalną, warto przemyśleć bardzo dokładnie wszystkie za i przeciw, które mogą powodować większą lub mniejszą efektywność w trakcie czasu pracy.